Klasické žárovky po 133 letech definitivně končí. Nahradí je úspornější

Přes 130 let stará historie Edisonových žárovek končí. Ode dneška se kvůli nařízení Evropské komise přestávají vyrábět i 40 wattové a nižší. Stahování klasických žárovek z trhu je postupné, začalo už v roce 2009. Zákazníci si je ale ještě nějakou dobu budou moct koupit, zásoby prodejců vydrží rok, u velkých i dva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žárovky | Foto: Tomáš Adamec

„Dávám přednost klasickým žárovkám. Doma jich moc nemám, ale kupuji halogenové, které jsou vlastně ty samé, akorát jsou úspornější,“ říká pan Svátek v jednom z pražských hobbymarketů. K moderním žárovkám má své výhrady.

„Světlo není přírodní jako ze žárovky. Hodně lidí to odradí,“ doplňuje. Nespokojenost zákazníků ale může pramenit i z toho, že naletěli podvodníkům.

Přehrát

00:00 / 00:00

O konec výroby klasických žárovek se zajímala redaktorka Tereza Bartůňková

„Všechno toto je spíš způsobeno, že si kupují sice laciné, ale nekvalitní výroby. A často i třeba prodejci klamou zákazníky tím, že jim slibují, že to je náhrada za 100wattovou žárovku, a svítí to jako šedesátka,“ vysvětluje Robert Hladil z portálu esvětlo.cz.

Na trhu se objevují kromě halogenových žárovek, které jsou zdokonalením těch klasických, úsporné kompaktní zářivky a LED diody. Abychom si koupili to, co opravdu chceme, měli bychom na obalu sledovat informace o intenzitě a barvě světla. Co bych si tedy měla přečíst, pokud chci, aby nová žárovka svítila jako stará 60wattová?

„Potřebuji teplé bílé světlo, což je 2700 Kelvinů. Pokud si lidé budou kupovat žárovku, která by měla na krabičce nebo jim prodejce říkal, že to má rozmezí, tak to je velice špatně. Potom místo šedesátky potřebuji žárovku, která bude svítit nějakou intenzitou světla. A 806 Lumenů je přesně ekvivalent šedesátky.“

Nižší spotřeba, vyšší životnost

A proč je dobré kupovat moderní žárovky? Jejich spotřeba je nižší, naopak životnost delší. Led žárovka poslední generace vydrží až 25 let a více a úspora energie je až 90 procent. Její pořizovací cena je ale vysoká, 900 až tisíc korun. Investice se ale vrátí do dvou let.

Klaus: Jsme svobodní lidé. Nechte na nás, jaké žárovky chceme

Číst článek

„Kdyby celá domácnost byla vyměněna a osazena těmito LED žárovkami, tak úspory na 18 kusů žárovek se pohybují někdy mezi 3,5 až 4 tisíci korun za rok,“ doplňuje Hladil. Lidé v obchodech nejčastěji sahají po kompaktních zářivkách, jak potvrzuje prodavač v oddělení elektro jednoho hobbymarketu Petr Dobeš.

„Už teď jsou úsporky nejvíce na odbyt. Ledek se zákazníci trochu bojí,“ říká Dobeš. Úsporné žárovky se ale pomaleji rozsvěcují a obsahují rtuť. Musí se proto recyklovat.

Tereza Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme