KLDR představila svůj první chytrý telefon. Podle expertů je vyrobený spíš v Číně

Severní Korea údajně vyvinula svůj první chytrý telefon. Jeho výrobu si dnes osobně prohlédl i severokorejský vůdce Kim Čong-un, který pochválil vysoké rozlišení přístroje a pracovníkům továrny poradil, aby přístroj vyráběli v takových barvách, které si zákazníci přejí. V zápětí se ovšem vyrojily pochybnosti o skutečném původu tohoto telefonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-un s Ri Sol-ču | Zdroj: ČTK

Mobilní telefon s dotykově ovládanou obrazovkou nese jméno nejpopulárnější korejské písně Arirang a používá operační systém podobný Androidu.

Někteří experti ale pochybují o tom, že by byl skutečně vyrobený v KLDR. Spíše prý byl dovezený z Číny a v severokorejské továrně jen prohází kontrolou před uvedením do prodeje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O první severokorejský smartphone se zajímal Robert Mikoláš

Od roku 2008 provozuje mobilní síť v zemi egyptská společnost Orascom a dnes už má dva miliony uživatelů, zejména mladých lidí. Právě na ně jakožto nadějné zákazníky se operátor zaměřuje a nabízí i výhodné balíčky.

Do zahraničí se ale Severokorejci svými mobilními telefony nedovolají. Donedávna dokonce hrozil za volání do sousední Jižní Koreje trest smrti. Mobily jsou zakázané i v průmyslové zóně v Kesongu, kde působí stovka jihokorejských firem.

Jedinou možností spojit se s okolním světem je tajně se přiblížit k hranici s Čínou a zkusit se přihlásit přes čínského operátora. V případě dopadení ovšem hrozí přísné tresty.

Naprostou neznámou pro drtivou většinu obyvatel KLDR pak zůstává internet. Běžní smrtelníci ho mají zakázaný, funguje pouze intranet a několik málo firem má i vlastní webové stránky. Online spojení se světem však neexistuje, s výjimkou několika set vyvolených. Moderní informační technologie totiž patří k úhlavním nepřátelům všech diktatur.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme