Klimatizace pomůže od vedra, dokáže ale i uškodit

Účinnou zbraní proti vedrům může být klimatizace. Pokud je ve správných rukou. Klimatizace totiž dokáže i uškodit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ovládání klimatizace (ilustrační foto)

Ovládání klimatizace (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Základní pravidlo, bez kterého by uživatel klimatizace neměl dát ani ránu: Místnost zchladíme jen maximálně o sedm stupňů oproti venkovní teplotě, ideálně jen o 5. To znamená pokud je dnes venku 36 stupňů Celsia, nastavíme klimatizaci na 31 - 29 stupňů. Méně už ne.

U auta jsou pravidla ještě přísnější. Vyhneme se tak nachlazení a letním angínám při přecházení z místnosti ven a zpátky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nikola Bojčev v Dopoledním Radiožurnálu radil, jak používat klimatizaci

Někdy je klimatizace dokonce příčinou alergie. V uzavřeném okruhu totiž cirkulují kromě bakterií i prach, roztoči nebo plísně. A u některých méně moderních zařízení navíc vychází do místnosti už velmi vysušený vzduch.

Špatné nastavení teploty ale není jediný problém spojený s klimatizací. Problémy může způsobit i větrák, který žene vzduch přímo na člověka. Tím vysušuje kůži a způsobuje pálení očí.

I vlhkost může být problém. A docela velký. Klimatizace nezajišťuje přísun čerstvého vzduchu. Místnost je příjemně vychlazená, lidé nemají pocit žízně a na dehydrataci je tak zaděláno.

Odborníci doporučují, aby vlhkost v místnosti byla mezi 40 - 50 procenty. Pomoct můžou třeba zalité květiny nebo fontánka, akvárium. Vysušený vzduch je problém hlavně méně moderních klimatizací, u těch špičkových už zvlhčovač je.

Jak tedy správně vybrat klimatizaci? Nejlepší zařízení kromě chlazení umožňují i větrání, vytápění, zvlhčování a odvlhčování, ale také filtraci nebo čištění vzduchu. Při výběru klimatizace je důležitá velikost prostoru a výkon. Rozhoduje i počet oken, jejich kvalita nebo orientace místnosti. Je třeba taky počítat, že provoz klimatizace má poměrně velkou spotřebu energie.

Nikola Bojčev, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme