Kluzák, který přistává jako ptáci

Letadlo musí před přistáním poměrně dlouze manévrovat, zatímco takový vrabec se v plném letu prostě zastaví, natáhne nožky a dosedne na větvičku. Mohlo by ho letadlo napodobit?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kluzák, který přistává jako ptáci | Foto: MIT

Jak se zdá, odpověď zní ano. Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) přišli s konceptem kluzáku, který napodobuje určité aspekty ptačího letu – či spíše přistání. Pták, který se chystá přistát, natočí křídla do ostřejšího úhlu a nastaví ocas proti směru letu. Tím za sebou vytvoří turbulence a velké vzdušné víry, které jej prakticky zastaví na místě. Dosáhnout stejného efektu u letadla není jednoduché, protože turbulence jsou obtížně vypočitatelné a mohly by stroj poslat k zemi. Počítačem řízený kluzák z pěnové hmoty, který neváží ani sto gramů, to ale zvládá.

V ocasní části má motor, který ovládá plochy ocasu a kluzáku umožňuje „zvednout nos“, zabrzdit ve vzduchu a klesat téměř kolmo k zemi. A aby byla podoba s ptákem přistávajícím na tenké větvi nebo na drátě opravdu dokonalá, vybavili inženýři spodek kluzáku malým háčkem, kterým se letadlo zachytí v místě přistání. Letové zkoušky kluzáčku se odehrávaly na 3,5 metru dlouhé dráze. Videozáznam ukazuje kluzák, který letí letí rychlostí až 13,7 km/h, na konci dráhy zvedne nos a začne klesat. Háčkem se zachytí za drát a během okamžiku bezpečně přistane.

Nový systém přistávání by mohl nejen zvýšit manévrovatelnost robotických letadel, ale také usnadnit jejich nabíjení. Stroj, kterému by docházela šťáva, by se jednoduše na chvíli zahákl za drát a dobil si baterie.

<embed src='http://groups.csail.mit.edu/locomotion/shadowbox/libraries/mediaplayer/player.swf' height='228' width='560' bgcolor='0x000000' allowscriptaccess='always' allowfullscreen='true' flashvars="&backcolor=0x000000&bandwidth=5000&dock=false&file=http%3A%2F%2Fgroups.csail.mit.edu%2Flocomotion%2Fperching_media%2Fvideo%2Fltvqr_perching_title.mp4&frontcolor=0xCCCCCC&level=0&lightcolor=0x557722&plugins=viral-2d"/><br /><br />

Zdroj: MIT, Robot Locomotion Group

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme