Kosmonauti na ISS si poprvé vyrobili součástku na 3D tiskárně

Na Mezinárodní vesmírné stanici mají novou 3D tiskárnu. A už ji i úspěšně použili. Prvním objektem vytištěným na oběžné dráze se tak stal kryt samotné tiskárny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dokončování píšťalky na 3D tiskárně.

Dokončování píšťalky na 3D tiskárně. | Foto: Marek Kuchařík

Potenciál této technologie je mnohem větší. Ale protože je zatím v plenkách, nemohou si kosmonauté dovolit tisknout životně důležité věci.

Při přípravě mise zvolili možnost, že se tiskárna sama dovyrobí, aby vůbec zjistili, jestli je možné 3D tisk použít v nulové gravitaci, respektive v mikrogravitaci, která na oběžné dráze je.

Mezinárodní vesmírná stanice, jejíž hodnota je 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), se zrodila v listopadu 1998 vynesením ruského modulu Zarja na oběžnou dráhu. Její životnost byla zatím prodloužena do roku 2024. Do projektu jsou zapojeny USA, Rusko, Evropská vesmírná agentura (ESA), Japonsko, Kanada a Brazílie. Většinu dílů komplexu vlastní USA a Rusko.
Pramen: ČTK

Projekt je stále ještě ve fázi testování. Kosmonauté si budou tisknout různé nářadí, možná i součástky, které se ale vrátí zpátky na zem, kde budou odborníci zkoumat jejich vlastnosti a porovnávat je s identickými předměty vyrobenými na stejném typu tiskárny na Zemi.

Cílem je zjistit, jestli mikrogravitace nějak ovlivňuje kvalitu tisku. Pokud půjde vše podle plánu, mohla by příští rok na oběžnou dráhu dorazit nová vylepšená tiskárna, která už by mohla vstoupit do ostrého provozu. A vyrábět pro začátek nářadí na míru a třeba i náhradní díly pro stanici.

Na oběžné dráze je výhodné, pokud si budou moci kosmonauté sami vyrobit, co budou potřebovat. A nebudou muset čekat, až jim to doručí příští raketa.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS | Foto: NASA

Perspektivy budoucnosti

Technologie 3D tisku je naprostou nutností pro delší lety do vesmíru, jako například na Mars. Počítá se totiž, že náhradní díly by musely tvořit přes polovinu nákladu.

Pokud si posádka poveze jen suroviny, bude poměr nižší, protože si vždy vyrobí jen to, co bude opravdu nutné.

Navíc v případě nečekaných událostí, řídicí středisko zašle nový program na tisk potřebných věcí. A jelikož dnešní technologie už umožňují tisk z různých materiálů - plastů, kovů i keramiky, tak se dá na tiskárnách vyrobit opravdu ledacos.

A už se dokonce pracuje i na tištění náhradních lidských orgánů.

Rusko plánuje postavit vlastní orbitální stanici a ukončit spolupráci na ISS

Číst článek

Mezinárodní vesmírná stanice - ISS | Foto: Michal Jindra

Ondřej Bouda, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme