Kovbojové a pastevečtí psi by se měli začít bát o práci. V budoucnu by ji mohl zastat robot

Měl by zvládnout nahánět dobytek, kontrolovat ohrady nebo třeba převážet náklad na vozíku v náročném a odlehlém terénu. To vše skoro 24 hodin denně bez nároku na honorář. Řeč je o robotovi jménem Swagbot, kterého vyvíjejí na univerzitě v australském Sydney. Už za pár let zřejmě zastane práci honáků krav, pastevců nebo jejich psů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krávy

Krávy | Foto: Aleš Spurný

Neštěká ani se neprohání na koni v klobouku a nekřičí, ale jak je vidět na záběrech z testů - Swagbot dokáže australské krávy opravdu rychle zvednout z trávy. Nic podobného asi ještě neviděly a mají z něj respekt.

Swagbot je malá plechová krabice s kamerou na čtyřech vysutých tyčích zakončených terénními koly. Profesor Salah Sukkarieh z univerzity v Sydney věří, že výtvor jeho výzkumného týmu by mohl jít do tří let do výroby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Australský robot by mohl už za pár let zastat práci honáků krav, pastevců nebo jejich psů

„Nic takového tady ještě nebylo. Farmáři a chovatelé dobytka sice už dnes používají roboty, ale ti bývají umístěni stabilně na jednom místě nebo mají čtyři kola a pohybují se podél nějaké osy. Tady máte robota, který se může hýbat do všech stran a dokáže překonávat různé překážky, takže je to mnohem hbitější typ," vysvětluje Sukkarieh.

Robot si opravdu poradí třeba s poházenými kládami, brody nebo pneumatikami od traktoru, které hravě přejede. Zatím ho vývojáři řídí dálkovým ovládáním, do budoucna ale počítají s tím, že zadané úkoly bude plnit sám s pomocí umělé inteligence.

„Největší problém je dohlížet na dobytek 24 hodin, 7 dní v týdnu, zvláště když jsou zvířata nemocná. To roboti zvládnou. V Austrálii jsou navíc velmi velké pozemky o rozloze od čtyř do 40 tisíc hektarů na jednu standardní farmu, o kterou se často stará jen manželský pár, takže otázka, jak ve dvou lidech dohlížet na zvířata a oplocení, je opravdu důležitá," říká profesor robotiky Sukkarieh.

Austrálie je podle agentury Reuters třetím největším exportérem skotu na světě. Statkáři přitom často spoléhají na námezdní pracovníky ze zahraničí, kteří pomáhají nahánět dobytek.

Ale o tuto práci často v odlehlých částech Austrálie má zájem čím dál tím méně lidí. Řešením by tedy mohli být roboti. Podle profesora Sukkarieha je pro to navíc příznivá doba.

„Cena robotických systémů v posledních letech velmi klesla, což robotům otevírá cestu do zemědělství i dalších odvětví. Lidé řeší otázku, jak nakrmit rostoucí populaci ve světě, který čelí klimatickým změnám. Také se snaží snižovat množství užívaných herbicidů a vody. I z těchto důvodů se teď farmáři více zajímají o to, jak by jim v tom mohli pomoct roboti," popisuje.

Tento trend sleduje také Milan Kroulík, který se zabývá robotikou na české zemědělské univerzitě:

„Tady se už dlouhá léta uplatňují robotické systémy ve stájových provozech. Jsou to dojicí roboti, roboti, kteří dokáží přihrnovat krmivo do žlabu. Rozdíl spočívá především v tom, že dojicí robot je pevně zabudován a pracuje v nějaké předem dané dráze,“ říká Milan Kroulík.

„Prvky robotiky nebo autonomie můžeme pozorovat i v provozu. Asi nejmarkantnější je nasazení navigací v traktorech, kde dnes řidič působí v roli jakéhosi dozoru a sleduje autonomní jízdu. Odhaduje se, že v roce 2020 bude až 80 procent zemědělské činnosti dotčeno nějakým způsobem robotickými systémy,“ dodává Kroulík.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme