Krádež identity je jednou z největších hrozeb internetu
Krádež identity je momentálně jednou z největších hrozeb internetu. Informační stopa, kterou na síti necháváme, je podle národního bezpečnostního týmu CSIRT, který má na starosti řešení útoků týkajících se kybernetické bezpečnosti v tuzemských sítích, ideální municí do zbraní počítačových kriminálníků.
„Já si myslím, že je nejvíce potřeba, aby si uživatelé dávali pozor na to, co o sobě v prostředí internetu zveřejňují,“ říká členka bezpečnostního týmu CSIRT Andrea Kropáčková.
Podle ní lidé až osudově podceňují informace, které o sobě šíří nejen na sociálních sítích, ale obecně na internetu.
„Je potřeba aby věděli, že data, která do prostředí internetu jednou vloží, je velmi těžké odstranit. Něco, co z prostředí sociálních sítí vymažou, vždycky někde zůstává v archivech, zrcadlech, zálohách toho, kdo službu provozuje. Sice to zmizí z veřejného internetu, ale ty data pořád teoreticky k dosažení jsou,“ vysvětluje Kropáčková.
Kromě osvěty, ale musí hlavně fungovat na úrovni velkých provozovatelů sítí v kritických infrastrukturách, které nabízejí služby velkému množství uživatelů. Což jsou třeba banky.
„Je doporučení Evropské komise, aby do konce roku 2012 každý člen Evropské unie měl zřízen národní nebo vládní tým typu CIRT, což je bráno jako taková vrcholová entita v dané zemi, která má fungovat a zajišťovat spolupráci se všemi lokálními týmy jako je CIRT, obecně se všemi hráči na poli bezpečnosti,“ říká Kropáčková.
Musí se tedy zabývat bezpečnostními incidenty, které se nepodařilo vyřešit jinou cestou. Český národní CSIRT se ale navíc rozhodl, že bude školit členy bezpečnostních složek.
„Co je možné na poli sledování provozu sítě, na poli řešení kybernetických útoků, obecně bezpečnostních incidentů. Je to taková naše služba vůči veřejnosti, abychom postupně měli odborníky v silových bezpečnostních složkách schopné reagovat na bezpečnostní problémy,“ prozrazuje plány Kropáčková.
Svoboda internetu omezena nebude
Dohoda ACTA nebo Věcný záměr zákona o kybernetické bezpečnosti z rukou NBÚ. To jsou důvody, proč se v poslední době Andrea Kropáčová setkala s názory, že chtějí omezit svobodu internetu. Upozorňuje ale, že takové pravomoci CSIRT ze zákona nemá:
„Nemůžeme dát nikomu pokyn, abychom jakoukoli síť nebo IP adresu nebo službu odpojili. Podstatné je, že ani nechceme. Nemyslíme si, že takové legislativní ukotvení pravomoci nějakým způsobem tomu internetu prospěje. Není potřebné, protože v současné době existují legislativní úpravy, které si i s kybernetickou kriminalitou v prostředí internetu dokáží poradit.“