Krátce po představení Curiosity NASA plánuje vyslat na Mars dalšího robota

Jsou to jen dva týdny, co americké vozítko Curiosity úspěšně přistálo na Marsu. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír už ale oznámil, že v roce 2016 vyšle na tuto planetu dalšího robota. Jeho úkolem bude zjistit více informací o hlubinách Marsu a také obecně o vývoji skalnatých planet.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mars na snímku Hubbleova kosmického dalekohledu

Mars na snímku Hubbleova kosmického dalekohledu | Foto: NASA

Zdá se, že úspěch Curiosity americké vědce navnadil k přípravě další mise. Podle odborníka na kosmonautiku Tomáše Přibyla je to, že projekty následují brzy po sobě, spíše jen shoda okolností.

„Když vybíráte nějakou kosmickou misi, tak jsou to roky a roky rozhodování, takže tady došlo spíš k jakémusi souběhu událostí, ale žádnou přímou souvislost bych tady neviděl,“ říká Přibyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl ve Světě o třetí

Velký rozdíl je i v cílech jednotlivý misí. Curiosity je mobilní zařízení schopné najezdit desítky kilometrů a zkoumá planetu zvenčí. Robot InSight oproti tomu nebude schopen pohybu a soustředí na zkoumání vnitřku planety.

„Mise InSight si má sednout na jedno místo a studovat interiér planety, její seismickou aktivitu, historii. Vlastně jako první zařízení v historii kosmonautiky, se má podívat do hloubky. Pod povrch se má podívat pomocí speciálního vrtáku, kterému se říká Elektromechanický krtek. Ten se má provrtat do hloubky 5 až 10 metrů, takže se podíváme tam, kam jsme se ve vesmíru, kromě Země, ještě nepodívali,“ vysvětluje odborník.

„Nás zajímá jak Mars vypadá zevnitř, protože Země, Mars a další planety se vyvíjely ve Sluneční soustavě v podobné době, ale každá je úplně jiná. Je to něco zvláštního, něco, čemu v historii Sluneční soustavy dost dobře nerozumíme,“ dodává Tomáš Přibyl.

Robot je podle slov Tomáše Přibyla dimenzovaný na 720 marsovských dní. To znamená, že by jeho mise, která má odstartovat v září 2016, trvala zhruba 2 pozemské roky.

Naďa Bělovská, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme