Krátce po představení Curiosity NASA plánuje vyslat na Mars dalšího robota

Jsou to jen dva týdny, co americké vozítko Curiosity úspěšně přistálo na Marsu. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír už ale oznámil, že v roce 2016 vyšle na tuto planetu dalšího robota. Jeho úkolem bude zjistit více informací o hlubinách Marsu a také obecně o vývoji skalnatých planet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mars na snímku Hubbleova kosmického dalekohledu | Foto: NASA

Zdá se, že úspěch Curiosity americké vědce navnadil k přípravě další mise. Podle odborníka na kosmonautiku Tomáše Přibyla je to, že projekty následují brzy po sobě, spíše jen shoda okolností.

„Když vybíráte nějakou kosmickou misi, tak jsou to roky a roky rozhodování, takže tady došlo spíš k jakémusi souběhu událostí, ale žádnou přímou souvislost bych tady neviděl,“ říká Přibyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl ve Světě o třetí

Velký rozdíl je i v cílech jednotlivý misí. Curiosity je mobilní zařízení schopné najezdit desítky kilometrů a zkoumá planetu zvenčí. Robot InSight oproti tomu nebude schopen pohybu a soustředí na zkoumání vnitřku planety.

„Mise InSight si má sednout na jedno místo a studovat interiér planety, její seismickou aktivitu, historii. Vlastně jako první zařízení v historii kosmonautiky, se má podívat do hloubky. Pod povrch se má podívat pomocí speciálního vrtáku, kterému se říká Elektromechanický krtek. Ten se má provrtat do hloubky 5 až 10 metrů, takže se podíváme tam, kam jsme se ve vesmíru, kromě Země, ještě nepodívali,“ vysvětluje odborník.

„Nás zajímá jak Mars vypadá zevnitř, protože Země, Mars a další planety se vyvíjely ve Sluneční soustavě v podobné době, ale každá je úplně jiná. Je to něco zvláštního, něco, čemu v historii Sluneční soustavy dost dobře nerozumíme,“ dodává Tomáš Přibyl.

Robot je podle slov Tomáše Přibyla dimenzovaný na 720 marsovských dní. To znamená, že by jeho mise, která má odstartovat v září 2016, trvala zhruba 2 pozemské roky.

Naďa Bělovská, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme