Legendární lokomotiva 'Bardotka' na českých kolejích v osobní dopravě končí

Jedna z nejpopulárnějších motorových lokomotiv na českých kolejích končí. Mezi strojvůdci i příznivci železnice v osobní dopravě je známá pod přezdívkou 'Bardotka', ale také jako 'Zamračená'. Posledních pár lokomotiv s typickým čelem a nezaměnitelným bubláním motoru bude jezdit o víkendech na trati Posázavského pacifiku už jen do poloviny prosince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová lokomotiva "Bardotka" na železniční vlečce v Kyselce | Foto: Zdeněk Trnka

„Byla to 60. léta. Čelo lokomotivy mám spojené s poprsím slavné Bardotky. Myslím, že na předku má být u žen i u lokomotivy něco dominantního,“ usmívá se Vladimír Orda, který s touto lokomotivou jezdil osm let jako strojvedoucí.

„My železničáři máme svoje nářečí. 'Bardotka' je to tedy pouze od Berouna na západ, tady v Praze je to 'Zamračená'. Pro naše kolegy na Moravě je to zase Berta. Když jsem něco potřeboval dohnat, tak mě nezklamala. Já jsem jí to vrátil tím, že jsem jí občas otřel karosérii tak, aby reprezentovala mě i podnik,“ pokračuje Vladimír Orda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Strojvedoucí Vladimír Orda o legendárních ‘Bardotkách‘

Motorové lokomotivy jezdily půl století. Když začínaly, střídaly parní stroje. Nyní už je stáří 'Bardotek' na první pohled znát, pořád se ale jedná o spolehlivé stroje. Při dobré péči vždy odvedly svou práci více než dobře.

„Musela dostat to svoje, to znamená patřičnou prohlídku i údržbu. Nesměl jste zanedbat nebo nějakým způsobem pominout opravy. To by navíc bylo nekolegiální, nechat kolegovi něco rozhašeného, aby si pak drbal hlavu někde na trati."

Krásu známých lokomotiv obdivují i železniční fajnšmekři ze zahraničí. Fanoušci z Velké Británie si je jezdí fotografovat a nahrávat si jejich motory.

‘Bardotky‘ se říká lokomotivám řad 751 a 749. Železničářům prý připomínaly poprsí slavné francouzské herečky Brigitte Bardotové. V Praze se této lokomotivě přezdívalo 'Zamračená', na Moravě jí říkali Berta.

„Ano, jezdí sem. Dokonce si zařídí svůj soukromý vlak, zaplatí si ho a my je povozíme. Někdy sem jezdí fotit si tyto lokomotivy. Protože nerozumějí česky, tak mají předepsanou tabulku s nápisem ‘Dobrý den, jsme přátelé lokomotiv z Británie, na nic nebudeme sahat a nic neukradneme‘.“

Bridget Bardotová je legendou ve světě filmu, legendárními se však staly také podle slavné herečky pojmenované železné 'Bardotky'.

„V roce 1972 nám pan inženýr Šťástka na železničním učilišti tvrdil, že přibližně někdy kolem roku 1981 tyto lokomotivy skončí a my určitě budeme mít něco lepšího. No a dopadlo to tak, jak to dopadlo,“ dodává Vladimír Orda.

'Bardotky' budou na trati nahrazeny stroji, které se svou přezdívku co do originality nijak nezaostávají za svými předchůdci. Budou jimi takzvaní ‘Brejlovci‘.

Nová lokomotiva "Bardotka" na železniční vlečce v Kyselce | Foto: Zdeněk Trnka

Jaroslav Skalický, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme