Letadlová loď Enterprise dosloužila. V USA se s ní slavnostně rozloučí

Americké námořnictvo zítra slavnostně vyřadí z provozu letadlovou loď Enterprise. Sloužila od roku 1960. Svého času se jí říkalo plovoucí město, královna moří, nebo také „Big E“. Účastnila se námořní blokády Kuby, války ve Vietnamu, asistovala při bojích v Afghánistánu a objevila se také ve filmu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká letadlová loď Enterprise.

Americká letadlová loď Enterprise. | Zdroj: Reuters

Entreprise byla v roce 1960 první letadlovou lodí amerického námořnictva s jaderným pohonem. Takový pohon byl ve své době velkou výhodou.

„Jaderný pohon znamenal zejména to, že loď měla najednou de facto neomezený plavební dosah. Nebyla závislá na doplňování paliva z nějakých doprovodných lodí, pouze za velice dlouhou dobu – patnáct, dvacet let – se měnilo palivo v jaderném reaktoru,“ řekl vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Loď Entreprise přiblížil na Rádiu Česko vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Připomněl, že Entreprise svoje schopnosti názorně předvedla v roce 1964, kdy ještě se dvěma atomovými křižníky za dva měsíce obeplula celý svět.

Její parametry budí úctu. Má 25 pater a letová paluba má rozlohu 4,5 akru.

„Byla to, a vlastně pořád je, nejdelší válečná loď v historii, protože má na délku asi 342 metrů. Na palubě normálně bylo 4800 mužů, z toho asi tři tisícovky byla posádka samotné lodě. Pak tam bylo ještě 1800 mužů leteckého personálu a na Enterprise mohlo přebývat ještě dalších asi tisíc lidí. Když si to všechno sečteme, je to celkem 5800 lidí. Opravdu je to jako malé město,“ řekl Visingr.

Možná do šrotu, možná jako památník

Enterprise se v roce 1962 podílela na námořní blokádě Kuby. Účastnila se také vietnamské války v šedesátých a sedmdesátých letech, útoku na Libyi v roce 1986 či operace Praying Mantis při ochraně kuvajtských tankerů v Perském zálivu v roce 1988.

V roce 1996 zaznamenala do té doby nejrychlejší přesun ze Středozemního moře do Perského zálivu na podporu útoku proti Iráku. V novém tisíciletí se podílela například na operacích proti Afghánistánu v roce 2001 a Iráku v roce 2003.

Za zmínku stojí i její „filmová kariéra“. Lidé ji mohou znát třeba z filmu Top Gun s hercem Tomem Cruisem či z filmu Hon na ponorku s hercem Seanem Connerym.

Letadlová loď Enterprise
Loď má 25 pater. Na palubu se vejde zhruba pět a půl tisíce mužů, letová paluba má rozlohu 4,5 akru (18 211 metrů čtverečných) a bylo na ní 75 letadel z Carrier Air Wing 3. Šířka lodi je 257 stop (78,3 m), délka 1123 stop (342,3 m). Plavidlo je poháněno osmi jadernými reaktory, maximální rychlost přesahuje 30 uzlů (56 km/h). Loď je jedním z největších projekčních výkonů v moderní době. Na papíře ji vytvářelo devět set inženýrů a designérů v Newport News ve Virginii. Kdyby byly milióny modrotisků položeny vedle sebe, vytvořily by pás dlouhý 2400 mil (3862 km) z Atlanty do Los Angeles. Na dodávkách se podílelo přes 800 firem a stavba trvala 3 roky a 9 měsíců.

Enterprise vyřadí slavnostně z provozu zítra na základně v Norfolku, lidé se tam s ní loučí už od středy. Poté by měla být odtažena do loděnic Newport News, kde byla kdysi postavena.

„Tam bude z reaktoru postupně odstraněno jaderné palivo. Potom by měla být loď pravděpodobně sešrotována, ale také se uvažuje o tom, že by její část mohla být zachována jako památník,“ podotkl Visingr.

Enterprise je už osmá loď toho jména

„Úplně první Entreprise byla malá šalupa z války o nezávislost, tedy z roku 1775. Původně byla britská a sloužila na jezeře Champlain. Američané ji Britům ukořistili a pak ji sami provozovali. Z dalších lodí, které nesly jméno Enterprise, si určitě zaslouží zmínku letadlová loď z druhé světové války, která působila v Pacifiku a dostala víc vyznamenání než kterákoli jiná loď v dějinách Spojených států,“ upozornil Visingr.

Je docela možné, že už brzy bude mít americké námořnictvo další, devátou Enterprise.

„Teď už se staví letadlové lodě nové třídy. Ta první se jmenuje Gerald R. Ford po bývalém americkém prezidentovi, druhá ponese jméno John Fitzgerald Kennedy, tedy opět prezidentské, ale už existuje petice, aby se ta třetí loď, která by měla vstoupit do služby někdy kolem roku 2025, jmenovala právě Enterprise,“ uzavřel Visingr.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme