Letiště Praha má samoobslužnou bránu. Částečně nahradí policii

Ruzyňské letiště má samoobslužnou bránu pro kontrolu cestujících. Zařízení, které dnes začalo fungovat, je první svého druhu ve střední a východní Evropě. Občanům Evropské unie s biometrickými pasy umožní brána projít pasovou kontrolou, aniž by je musel zkontrolovat policista. Přístroj stál kolem 2,5 milionu korun a je určen pro kontrolu cestujících, kteří přiletěli ze zemí mimo Schengenský prostor.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na letišti Praze-Ruzyni byla uvedena do provozu samoobslužná brána "e-gate" pro občany EU, kteří jsou držiteli biometrického pasu

Na letišti Praze-Ruzyni byla uvedena do provozu samoobslužná brána "e-gate" pro občany EU, kteří jsou držiteli biometrického pasu | Zdroj: ČTK

„Osoba, která přicestuje, musí svůj cestovní doklad otevřít. Systém musí přečíst strojově čitelnou zónu, která se nachází na spodní straně cestovního dokladu,“ přiblížil Petr Malovec z cizinecké policie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celou reportáž si můžete také poslechnout

Nejdřív kontrola pasu, pak následuje kontrola, jestli váš obličej souhlasí s fotkou. „V podstatě se vidí jako v zrcadle. Je to z důvodu, aby nekoukal někam jinam, protože biometrická kamera je umístněna nad tím, takže cestující nemusí nic hledat,“ doplnil Malovec.

Hlavní výhoda elektronické brány je v rychlosti a jednoduchosti. „U klasického odbavení můžeme počítat tak kolem 20 až 30 sekund. Tento systém umožňuje během 10 až 12 sekund odbavit osobu, která může dále cestovat, kam je potřeba,“ poznamenal ředitel cizinecké policie Milan Majer.

Ředitel letiště Praha Jiří Pos vysvětlil, že v západní Evropě už podobné systémy fungují: „Jsme určitě první ve střední a východní Evropě. V západní Evropě tato zařízení už jsou. Je to otázka času, kdy biometrika bude v daleko širší míře uplatněna v letectví.“

Cestující projde v elektronické bráně čtyřfázovou kontrolou. „Kontrola dokladu, jestli se může vůbec použít, elektronická a optická část, případně dotazy do policejních evidencí, jestli člověk nemá záznam. Poslední kontrola je biometrie. Pokud jakákoli kontrola selže, systém signalizuje problém, policisté pak mají pokyny, jak to řešit,“ přiblížil Petr Vyletěl z dodavatelské firmy.

Jako první vyzkoušela systém na ruzyňském letišti cestující Klára Šádová. „Mám zkušenosti z Londýna. Tam to funguje. Pokud létáte s nízkorozpočtovými dopravci třeba na letiště Luton nebo Stansted, tak vám to ušetří čtvrt hodiny ve frontě,“ popsala.

Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme