Letouny L-159 jsou neprodejné hlavně kvůli americkým dílům, tvrdí odborník

Před patnácti lety, 12. června 1997, se veřejnosti poprvé představil lehký bojový letoun Aero L-159 Alca. Dnes se mu přezdívá „český ležák“. Snahy o export tohoto typu letadla do Asie, Jižní Ameriky či na Blízký východ zatím vyšly naprázdno. Po patnácti letech je jediným provozovatelem těchto letadel česká armáda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lehký bitevník L-159 | Foto: Jan Kouba

Aero L-159 Alca je jednomístný bojový podzvukový letoun, má jeden motor a je lehký. Dvoumístné varianty L-159T1 a L-159B jsou primárně určeny pro výcvik a kondiční létání pilotů.

Vznik letounu se odvíjel od zkušeností s albatrosy typů L-39 a L-59 a začal v roce 1994. Česká armáda si objednala 72 kusů jednomístné varianty L-159. Dnes jich je ve službě více než 20, ostatní stroje jsou uskladněny v halách ve Vodochodech a hledá se pro ně kupec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé na Rádiu Česko byl odborník na bezpečnostní otázky z Ústavu mezinárodních vztahů Jan Eichler

Jako důvody dosavadní neprodejnosti letounů L-159 se často uvádí absence vlastních palubních zbraní - všechny jsou podvěsné - a systémů pro doplňování paliva za letu.

Řada důležitých dílů navíc pochází ze Spojených států a Američané tyto díly nejsou z politických důvodů ochotni dodávat do některých zemí.

Největším nedostatkem letounů je podle odborníka na bezpečnostní otázky Jana Eichlera právě americká avionika. „Na to v té době Francouzi mnohokrát upozorňovali a říkali: Tato skutečnost vám uzavře cestu na všechny islámské trhy, které předtím byly velkými vašimi odbytišti, toto všechno ztrácíte. Upozorňovali i na problémy v Latinské Americe a Jihovýchodní Asii,“ vysvětlil ve Světě o druhé na Rádiu Česko.

Helena Berková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme