Liberecká univerzita představila robota na mytí skleněných fasád budov

Robot vyvinutý na Technické univerzitě v Liberci umí šplhat po výškových budovách a mýt jejich skleněné fasády. Když ho vědci vybaví kamerou, zkontroluje také, jestli sklo není někde poškozené a nahlásí to. Stroj dostal jméno Robotul a kráčí po vertikální ploše jako zkušený lezec.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedoucí výzkumného týmu František Novotný s Robotulem

Vedoucí výzkumného týmu František Novotný s Robotulem | Zdroj: ČTK

„Jestli jste viděli běžet krokodýla, tak běhá mechanikou, která je bližší našemu systému,“ vysvětluje šéf týmu František Novotný princip chůze Robotula po skleněné fasádě nebo hladké stěně z nerezové oceli.

Pro ty, co viděli krokodýla jen ležet, pan docent dodává: „Má nohy, ty se vždycky posunou o jeden krok a poté posouvá tělo, na kterém dosud ležel, o krok dopředu."

Robotul je ale hezčí než krokodýl. Pohráli si s ním designéři a také konstruktéři ultralightů. Musí být totiž lehký, aby co nejlépe vyhrával při pohybu po vertikálních plochách nad neoblomnou gravitací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Robotula se byla v Technické univerzitě v Liberci podívat Ivana Bernáthová

Aby nespadl ze skleněné fasády, má 28 vakuovaných přísavek. „Je tam přívod tlakového vzduchu, speciálním zařízením se generuje podtlak a ten je rozveden k přísavkám," popisuje Novotný.

Robotul se dá v budoucnosti využít k mytí skleněných fasád nebo k odstranění prachu z nedostupných míst. Pokud se k němu přidá kamera, může se využít i ke kontrolám ploch a materiálů, které sám člověk dělat nemůže.

„Přemýšlíme o tom, že bychom ho využili při inspekcích tlakových nádob nebo betonových konstrukcí,“ konstatuje Václav Plajt z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži při pohledu na červenobílého robota, který se bezproblémové otáčí a překonává dobře i nejrůznější výčnělky na povrchu fasády.

Přítomné dámy by uvítaly v domácnosti miniverzi robotula. „Robotičtí umývači oken - to by se mi líbilo, kdybych ho tam vypustila jako robotické vysavače,“ říká Martina Petrášková.

Zespodu Robotula jsou vidět přísavky | Foto: ČTK

I na tom prý výzkumníci ve světě pracují, ale podle Novotného lidi čeká v budoucnosti jiný typ bydlení než dnes. „Jsou to souvislé stavby, které počítají s tím, že všude budou klimatizace a okna se nebudou příliš otvírat, abychom je zvenčí mohli udržovat sami.“

Takže za lidi sice bude mýt okna zvenčí robot, ale toho si bude moci pořídit zřejmě jen specializovaná firma zaměřená na mytí oken ve velkém - zařízení totiž nebude zrovna levné.

„V tuto chvíli tady máme funkční vzorek, vznikne prototyp. A určitá odezva je z pracovišť, která by chtěla využít právě takového robota,“ zdůrazňuje rektor Technické univerzity Zdeněk Kůs, podle něhož není vyloučeno, že se Robotul vydá mýt skleněné fasády mrakodrapů v Dubaji.

Ivana Bernáthová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme