Lokomotiva Hrboun má 100. narozeniny. Oslaví je v Národním technickém muzeu

Sté narozeniny slaví v Národním technickém muzeu lokomotiva, která si vysloužila pojmenování Hrboun. Na českých kolejích se tyto stroje na přehřátou páru objevily na začátku dvacátého století a v provozu se udržely až do 50. let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lokomotiva 375.007 "Hrboun" | Foto: Národní technické muzeum

Své pojmenování si parní lokomotiva vysloužila podle tvaru kotle, který má kónický tvar a vytváří dojem hrbu. „Proto se jí říkalo Hrboun, Hrbatá nebo Hrbáč,“ vysvětluje Jiří Střecha, ředitel Železniční sekce Národního technického muzea.

Přehrát

00:00 / 00:00

O lokomotivě Hrboun, která slaví 100. výročí, mluvil v Ozvěnách dne ředitel Železniční sekce Národního technického muzea Jiří Střecha

Mohutnou rychlíkovou lokomotivu se třemi spřaženými koly vyrobila První českomoravská továrna na stroje v Praze-Libni. Unikátní byla na svou dobu hned v několika ohledech.

„Je to čtyřválcový stroj, což je vrchol konstrukce rakouské lokomotivní školy před první světovou válkou. Kola o průměru 2,1 metru byla nejvyšší, jaká u nás byla použita na parní lokomotivě,“ popsal Střecha.

Hrboun podle něj vynikal svým výkonem i spolehlivostí, na druhou stranu byl i poměrně náročný na údržbu. „Neustále se musely vyměňovat ucpávky ve válcích a po čase samozřejmě zastaral, proto ho musely nahradit modernější, výkonnější i provozně jednodušší stroje,“ připomněl ředitel Železniční sekce Národního technického muzea.

Muzeum chystá u příležitosti výročí na tento víkend oslavy s názvem 'Hrboun má narozeniny'. Návštěvníci si podle ředitele budou moci lokomotivu důkladně prohlédnout. „Dokonce budou moct na vozíčku zajet pod ní a prohlédnout si vnitřní válce. Pro děti bude připravena výtvarná dílna a budeme podávat odborný výklad,“ pozval Střecha.

Veronika Sedláčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme