Londýnské metro oslavilo 150. výročí jízdou historické parní soupravy

Umazat se v londýnském metru není až tak velký problém. Ale přijít domů pokrytý sazemi! Právě to dnes potkalo desítky vyvolených, kteří se na lince Metropolitan svezli v historických vagónech tažených parní lokomotivou. Právě tak si Londýn připomněl 150 let od vzniku podzemní dráhy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soupravu táhla parní lokomotiva Met 1 z roku 1898 | Foto: ČTK

Než se nádherně zrestaurovaná parní lokomotiva Met číslo 1 z roku 1898 dala dnes do pohybu, byly za tím měsíce příprav.

Organizátoři byli připravení na různé varianty a britská dopravní policie také místy omezovala vstup na nástupiště některých stanic na Metropolitan Line, kam se hrnuly davy zvědavců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jízdě historické soupravy přihlížel v londýnském metru zpravodaj Jiří Hošek

Unikátní souprava tvořená třeba vagonem Jubilee z roku 1892 ale byla na některých místech vidět i na povrchu. Z mateřského depa na Earl’s Court dojel vlak na zastávku Kensington Olympia a odtamtud pak jel do konečné stanice Moorgate.

To vše se odehrálo před zraky stovek rodin s dětmi, železničních nadšenců a také nemalého počtu lidí, kteří přišli popřát londýnskému metru v dobových kostýmech.

A že byli cestující v historické soupravě poněkud mourovatí, opravdu není žádná smyšlenka. O sazích se zmínil třeba i londýnský starosta Boris Johnson.

Všudypřítomná ale byla hlavně oblaka bílé páry, která se prý valila okny i dovnitř vagonů. Zahalovala také zvědavce na nástupištích i kolem trati a spoluvytvářela velmi romantickou atmosféru. Starosta Johnson prý měl pocit, jakoby se ocitl v dílech Arthura Conana Doyla.

Nadšenci přišli popřát londýnskému metru v dobových kostýmech | Foto: ČTK

Ceny lístků dnes dosáhly mimořádně horentní výše - 180 liber za první třídu a 150 liber za „obyčejnou“ jízdenku. Přesto byly jednotlivé jízdy dlouho dopředu vyprodané.

Fandové, kteří dnešní jízdu neviděli na vlastní oči, nemusí házet flintu do žita. Druhé vydání bude k vidění hned příští neděli, tedy 20. ledna.

Soupravy tažené buď zmiňovanou parní lokomotivou Met 1, nebo elektrickou lokomotivou číslo 12 jménem Sarah Siddons, se budou prohánět londýnským podzemím i v dalších měsících letošního roku.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme