Londýnské metro oslavilo 150. výročí jízdou historické parní soupravy

Umazat se v londýnském metru není až tak velký problém. Ale přijít domů pokrytý sazemi! Právě to dnes potkalo desítky vyvolených, kteří se na lince Metropolitan svezli v historických vagónech tažených parní lokomotivou. Právě tak si Londýn připomněl 150 let od vzniku podzemní dráhy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soupravu táhla parní lokomotiva Met 1 z roku 1898 | Zdroj: ČTK

Než se nádherně zrestaurovaná parní lokomotiva Met číslo 1 z roku 1898 dala dnes do pohybu, byly za tím měsíce příprav.

Organizátoři byli připravení na různé varianty a britská dopravní policie také místy omezovala vstup na nástupiště některých stanic na Metropolitan Line, kam se hrnuly davy zvědavců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jízdě historické soupravy přihlížel v londýnském metru zpravodaj Jiří Hošek

Unikátní souprava tvořená třeba vagonem Jubilee z roku 1892 ale byla na některých místech vidět i na povrchu. Z mateřského depa na Earl’s Court dojel vlak na zastávku Kensington Olympia a odtamtud pak jel do konečné stanice Moorgate.

To vše se odehrálo před zraky stovek rodin s dětmi, železničních nadšenců a také nemalého počtu lidí, kteří přišli popřát londýnskému metru v dobových kostýmech.

A že byli cestující v historické soupravě poněkud mourovatí, opravdu není žádná smyšlenka. O sazích se zmínil třeba i londýnský starosta Boris Johnson.

Všudypřítomná ale byla hlavně oblaka bílé páry, která se prý valila okny i dovnitř vagonů. Zahalovala také zvědavce na nástupištích i kolem trati a spoluvytvářela velmi romantickou atmosféru. Starosta Johnson prý měl pocit, jakoby se ocitl v dílech Arthura Conana Doyla.

Nadšenci přišli popřát londýnskému metru v dobových kostýmech | Foto: ČTK

Ceny lístků dnes dosáhly mimořádně horentní výše - 180 liber za první třídu a 150 liber za „obyčejnou“ jízdenku. Přesto byly jednotlivé jízdy dlouho dopředu vyprodané.

Fandové, kteří dnešní jízdu neviděli na vlastní oči, nemusí házet flintu do žita. Druhé vydání bude k vidění hned příští neděli, tedy 20. ledna.

Soupravy tažené buď zmiňovanou parní lokomotivou Met 1, nebo elektrickou lokomotivou číslo 12 jménem Sarah Siddons, se budou prohánět londýnským podzemím i v dalších měsících letošního roku.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme