Londýnské metro slaví 150. výročí. Spojuje modernu, umění i úctu k tradicím
Už 150 let jezdí pod ulicemi Londýna podzemní dráha, patří jí tak titul nejstaršího metra na světě. Denně sveze více než 3 miliony lidí, kteří mohou využívat 92 stanic. Přesto že bývá často poruchové, před pár měsíci obstálo i při olympijských hrách. V londýnském metru se dnes snoubí moderní technologie, umění i úcta k tradicím.
Londýnské metro není zdaleka jen dopravní prostředek, je to životní prostor, kde lidé často – často i proti své vůli – stráví docela hodně času.
Některé linky jsou totiž dost poruchové a tak se lidem vyplatí sledovat na chytrých telefonech web dopravního podniku a hlavně rady ostatních cestujících na Twitteru.
Na 92 stanicích metra totiž funguje bezplatné připojení na internet, čehož denně využívá 800 tisíc lidí.
„Využívám internetové připojení a už se nemůžu dočkat toho, až budu moct surfovat po netu i v tunelu. Dopravní informace zase tak moc nevyhledávám, i když bych tedy asi měl,“ soudí pán středního věku, jemuž prý nevadí, že cesta podzemkou představuje ve špičce něco na způsob bojovky.
9. ledna 1863 vyjela souprava tažená parní lokomotivou z Paddingtonu do tři a půl míle vzdáleného Farringdonu. Zájem Londýňanů byl obrovský a během prvních šesti měsíců využilo nové podzemní spojení každý den 26 tisíc lidí.
Dnes se v průměru více než 3 miliony cestujících denně mohou kochat nejen architektonickou krásou některých stanic, ale třeba taky produkcí desítek hudebníků. Ke svému muzicírování ale potřebují licenci a tu nedostanou bez složení patřičné zkoušky.
„Je úplně evidentní, že ve večerních a nočních hodinách jsou lidé mnohem štědřejší než přes den. To lidé pořád někam spěchají, ale později už jsou uvolněnější, byli třeba někde popít a spíš vám hodí pár mincí,“ uvádí kytarista Paul, kterému nejvíc přirostla k srdci stanice Tottenham Court Road.