Maroko se chce stát energetickou velmocí, příští měsíc spustí největší solární elektrárnu světa

Největší sluneční elektrárna na světě by měla dodat proud pro asi milion lidí. Vyrůstá v Maroku a měla by severoafrické zemi pomoci odstřihnout se od závislosti na dovozu energií ze zahraničí. Gigantická koncetrátorová solární elektrárna se staví na okraji Sahary na jihu Maroka ve městě Warzázát a její první část bude příští měsíc uvedena do provozu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

solární panely, solární energie, ostrovní systém

solární panely, solární energie, ostrovní systém | Foto: CC0 Public domain

Obří solární elektrárna, která bude mít rozlohu větší než marocké hlavní město Rabat, bude zároveň největší fotovoltaickou elektrárnou Afriky.

Elektřinu by měla být schopná vyrábět i po setmění. Nejdříve tři hodiny po západu slunce, až bude plně funkční, pak by to mělo být celých 20 hodin denně.

Umožňují to 12metrová obloukovitá zrcadla, která kumulují teplo. Zahříváním vody a páry se pak roztáčejí parní turbíny, které vyrábějí elektřinu.

„Jsme velmi hrdí na tento projekt. Myslím, že je to je nejdůležitější solární elektrárna na světě,“ řekla britskému deníku Guardian marocká ministryně životního prostředí Hakíma El Hajtíová.

Maroko se chce do 15 let stát velmocí v obnovitelných zdrojích energie. Velký díl na tom má mít právě využití Sahary a stavět se tam mají právě podobné solární elektrárny.

Podle listu Guardian by země chtěla dokonce postavit takové fotovoltaické elektrárny, které by proud dokázaly vyrábět nepřetržitě, 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Jak ale řekla ministryně El Hajtíová, země bude také využívat silný vítr, který tam fouká z Atlantiku, a elektřinu by měly vyrábět i vodní prameny v pohoří Atlas.

Dnes Maroko vyrábí skoro 100 procent elektřiny z fosilních paliv, která musí draze dovážet a stejně to nestačí, elektřinu proto odebírá ze Španělska.

Do 5 let by země chtěla vyrábět s pomocí obnovitelných zdrojů víc než 40 procent elektřiny a marocká ministryně věří, že je jen otázkou času, kdy i díky zmíněným projektům začne energii naopak vyvážet.

Ambiciózní energetický plán nedávno oznámila i Británie. Ta chce do 10 let uzavřít všechny své uhelné elektrárny. Země, která i s pomocí uhlí začala průmyslovou revoluci, je tak první velkou ekonomikou, která oznámila konkrétní plán na odstavení uhelných elektráren.

Nahradit je chce zčásti s pomocí obnovitelných zdrojů, zbytek pak doplní zemní plyn a jaderné elektrárny. Dnes přitom právě z uhlí Británie vyrábí více než pětinu své energie.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme