Máte pocit, že vás někdo sleduje? Dejte si pozor na metadata

Aféra kolem amerického špiona Snowdena ukazuje, že nás vlády neustále sledují. Jako by se naplňovala orwellovská vize, kde žijeme ve světě Velkého bratra. Hodně ale záleží na nás samotných, jaké informace sdílíme na internetu. Někdy možná i nevědomky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

špion, špionáž, dalekohled, sledování

špion, špionáž, dalekohled, sledování | Foto: Fotobanka stock.xchng

Slyšeli jste už o metadatech? To je odborný termín ze šedesátých let a znamená informace o informacích. Například když místo otevření nějakého souboru v počítači kliknete na jeho vlastnosti, tak se dozvíte, kdy soubor vznikl, jak je velký, kdy byl naposledy změněn. To všechno jsou metadata.

I fotky takové informace obsahují. Různé články na internetu dokonce tvrdí, že každá fotografie má v sobě i tajně zakódovanou pozici GPS. Tato možnost existuje od doby, kdy mobilní telefony mají jak GPS lokalizaci, tak fotoaparáty. Je ale na uživateli, aby si tuto funkci zapnul nebo vypnul. Zároveň je v jeho rukou také to, zda chce své obrázky sdílet na internetu, nebo raději chránit své soukromí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co jsou to takzvaná metadata, vysvětlil redaktor Ondřej Bouda

Znamená to ale, že nás někdo může sledovat pomocí fotek? Pokud se vyfotíme s Eiffelovou věží, tak asi těžko budeme někomu tvrdit, že jsme se fotili v Praze. Problém je spíš v tom, že metadata nejsou chráněna zákony. Vezmu-li si poštovní balík, tak ho nesmím otevřít, ale stejně o něm zjistím velmi hodně. Nejen kdo ho posílá, komu a kolik váží, ale podle razítka i třeba z jaké pošty byl poslán a v kolik hodin.

A teď je potřeba si uvědomit, že takových balíků denně dnes posíláme stovky možná tisíce. Totéž totiž platí o esemeskách, telefonátech a mailech. A pokud máte zapnutý mobil, tak váš operátor neustále s přesností několika metrů ví, kde jste. To všechno jsou také metadata, o kterých ani třeba netušíte, že je generujete.

Když se váš mobil pak bude pravidelně hlásit například ze střelnice, tak si lze snadno domyslet, že máte pistoli. Dá se i zjistit, s kým se stýkáte a tak podobně. Takové informace mají pro tajné služby nebo třeba marketingové společnosti nevyčíslitelnou hodnotu.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme