Miliardář Musk představil dopravu budoucnosti. Letadla nahradí rychlodráha

V budoucnu bychom mohli cestovat stejně rychle jako letadlo, ale přitom po zemi. Dopravu nové generace představil miliardář a vizionář Elon Musk. Svůj projekt, který má zatím jen ideovou podobu, pojmenoval Hyperloop.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projektový návrh dráhy Hyperloop. | Foto: SpaceX

Návrh na super rychlou dopravu je popsán na 57 stránkách, dokument je přístupný všem zájemcům. Najít ho lze na stránkách Muskovy společnosti SpaceX.

Muskova vize je jako vystřižená z populárního kresleného seriálu Futurama. Na šestimetrových pilířích mají stát dvě trubky, kterými pod tlakem na elektromagnetickém polštáři budou létat více než tisíc kilometrů za hodinu kapsle se sedačkami pro cestující nebo garáže pro auta.

Miliardář slíbil, že cesta z Los Angeles do San Franciska se zkrátí na půl hodiny. Jde přitom o vzdálenost 600 kilometrů. Z Liberce do Prahy bychom se tak v budoucnu mohli dostat za pět minut, z Brna do hlavního města za čtvrt hodiny.

Hyperloop ovšem nepatří mezi Muskovy priority, víc ho přitahují elektroauta a vesmír, takže vybudování rychlodráhy přece jen řadu let potrvá.

„Jsem v pokušení sestrojit alespoň prototyp. Bude to ale velmi složité. Očekávám to v horizontu několika let,“ prohlásil Musk.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme