Mizení letadel z radarů vloni možná způsobily testy českého výrobce

Problémy s radary, které před rokem trápily některá středoevropská letiště, možná souvisí s testy civilní firmy z Česka. Vyplývá to z konečné zprávy Evropské agentury pro bezpečnost civilního letectví (EASA), která ještě nebyla zveřejněna, ale jejíž závěry se dostaly na veřejnost. Informoval o tom deník E15.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Španělsku stávkují letečtí dispečeři, na snímku kontrolní věž v Málaze

Ve Španělsku stávkují letečtí dispečeři, na snímku kontrolní věž v Málaze | Zdroj: Reuters

Letadla loni v červnu mizela kontrolním střediskům z obrazovek v Praze, Vídni nebo třeba Mnichově.

Důvodem byly přetížené letové odpovídače. Spekulovalo se, že by to mohlo být vinou vojenského cvičení.

Zahraniční portál Air Traffic Management ale tento týden zveřejnil informace z dosud nepublikované závěrečné zprávy EASA. Ta tvrdí, že rušení způsobilo testování civilního výrobce radarů, konkrétní jméno však neuvádí.

Podle EASA byl zdroj záření lokalizován někde v oblasti 111 kilometrů východně od Prahy. To zhruba odpovídá městu Pardubice, kde sídlí společnost ERA, vyrábějící pasivní radiolokátory.

Firma připouští, že ji vyšetřovatelé kontaktovali

Mluvčí firmy Lenka Stejskalová Reichová zveřejněné informace nechce komentovat. Potřebovala by prý na to souhlas vyšetřujících orgánů. Potvrdila jen, že EASA firmu ohledně případu kontaktovala a společnost vyšetřovatelům poskytla veškeré požadované údaje.

Podle informací Radiožurnálu chce ale ERA dokázat, že není technicky možné, aby jakékoliv její zařízení rušení způsobilo. Radary, které firma vyrábí, totiž žádné signály nevysílají, jen je přijímají. ERA navíc není jediným výrobcem radarů v oblasti, odkud rušení přicházelo.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme