Mobil varuje před jedy
Křemíkový čip zasunutý do mobilu iPhone umí detekovat čpavek, chlór nebo metan. Telefony se v budoucnu mohou stát všudypřítomnými detektory škodlivých látek. Jejich "laboratoře na čipu" by mohly rozpoznat i zdravotní problémy majitele mobilu.
Takzvaný trikordér je fiktivní analytický a diagnostický přístroj ze sci-fi seriálu Star Trek, který se vejde do kapsy. NASA nyní přišla s technologií, která umožní proměnit oblíbený iPhone v přístroj podobného druhu, i když zdaleka nebude tak univerzální. Bude jím možno detekovat přítomnost řady nebezpečných chemikálií ve vzduchu.
Autorem této technologické zajímavosti je fyzik Jing Li, který pracuje ve výzkumném centru NASA Ames v Kalifornii. Jádrem chemického senzoru je malý křemíkový čip o rozměrech zhruba poštovní známky, který se zasouvá do spodního konektoru iPhonu. Senzor je schopen zjistit např. přítomnost čpavku, plynného chlóru nebo metanu, a to již v poměrně malých koncentracích. Čip zkoumá vzorky vzduchu, a to vícekanálovým způsobem - za pomoci šestnácti až šedesáti čtyř nanosenzorů.
V iPhonu pracuje obslužný software, který informaci o nebezpečných plynech zpracuje, vyhodnotí a podle výsledků vyhlásí poplach. Informaci o analýze vzduchu je možno okamžitě přenést na jiné telefony či počítače. Cílem této inovace je, aby tisíce podobných přístrojů měřily a oznamovaly potenciální úniky různých chemických látek. Analytický repertoár přístroje se dá samozřejmě rozšířit či zcela změnit výměnou externích modulů, takže by bylo možné například detekovat nebezpečné látky jako sarin nebo bakterie anthraxu. Systém na této bázi by měl působit na celém území Spojených Států a měl by mj. přispět k zabezpečení americké Národní bezpečnosti (Homeland Security).
Přenosné chemické analyzátory samozřejmě existují už dlouho. Desítky let používají podobné přístroje armády celého světa. Od poloviny 90. let se také datují pokusy připojovat různé analytické moduly a detektory ke kapesním přístrojům, šlo např. o sondy elektromagnetického pole nebo meteorologické měřiče. Nicméně až současný iPhone a vývoj mikropřístrojů, které bychom mohli označit za "laboratoře na čipu", jsou zřejmě řešením pro masovou a levnou aplikaci této technologie. Uvažuje se i o budoucí integraci podobných čipů přímo do telefonů. Kromě detekce chemických látek se uvažuje i o detekci bakterií nebo monitoringu některých poškození těla, například rakoviny kůže či rakoviny plic.