Moderátoři z Top Gearu nejspíš začnou spolupracovat s firmou Netflix

Novým zaměstnavatelem hlavních protagonistů populárního pořadu Top Gear by se mohla stát americká internetová televize Netflix. Pod křídly této společnosti by tak mohli Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May rozjet podobný zábavný motoristický pořad, jako byl Top Gear.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O osudu Jeremyho Clarksona v britské BBC se možná rozhodne příští týden

O osudu Jeremyho Clarksona v britské BBC se možná rozhodne příští týden | Zdroj: Reuters

Daily Mirror a Independent s odvoláním na dobře informované zdroje tvrdí, že trojice moderátorů je těsně před podpisem průlomové smlouvy s internetovou televizí Netflix.

Spolupráce tria Clarkson, Hammond a May by se ale musela obejít bez populární značky Top Gear, protože ta je majetkem BBC. Spekuluje se proto o novém názvu House of Cars. Odkazoval by tak na seriál House of Cards, který už Netfilx vysílá.

Autoři by také mohli získat úplnou autonomii v rozhodování o obsahu a kontrolu nad distribucí show. Na vzniku nového pořadu se bude zřejmě podílet také bývalý výkonný producent Top Gearu Andy Wilman.

Moderátoři před několika týdny vedli jednání s největší britskou soukromou televizí ITV, ale ta nejspíš ztroskotala.

Top Gear bude pokračovat

Generální ředitel BBC Tony Hall už řekl, že Top Gear bude na BBC pokračovat. Pořad by se měl na obrazovky vrátit příští rok v novém kabátě a s novým moderátorem.

Top Gear byl jedním z nejcennějších prvků duševního vlastnictví BBC. Komerční větvi BBC Worldwide vydělal celosvětově na 150 milionů liber, což je v přepočtu 5,5 miliardy korun. Týdně ho na celém světě vidělo 350 milionů lidí.

„Vzhledem k náladám a přístupu fanouškovské komunity by to byla nejspíš jedna z nejnenáviděnějších osob ve Spojeném království. Možná i proto sáhlo vedení BBC k nápadu, že by se May a Hammond do pořadu vrátili a společnost by jim dělal každý týden jiný, hostující moderátor,“ přibližuje londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek.

Tato koncepce ale zřejmě selže na odmítavém stanovisku dvojice moderátorů, přestože jim BBC podle dostupných informací nabídla milion liber pro každého, což by byl dvojnásobek jejich dosavadních příjmů.

Letos v létě se chystá BBC odvysílat dvě speciální vydání Top Gearu sestavená z nepoužitého materiálu, na kterém ještě figuruje hlavní postava pořadu Jeremy Clarkson.

Clarksonovy kotroverzní výroky

BBC stáhla Clarksona z obrazovky v polovině března kvůli šarvátce mezi ním a producentem pořadu.

Interní vyšetřování mělo prokázat, že Clarkson napadl v luxusním hotelu v Yorkshiru produkčního pořadu Oisina Tymona, se kterým spolupracoval 10 let. Nejdříve 20 minut slovně a pak na něj prý po dobu 30 vteřin útočil i fyzicky.

Clarksonovi údajně vadilo, že v hotelu po celodenním natáčení nedostal steak a hranolky, protože kuchyně byla zavřená.

Za populárního moderátora se postavila řada fanoušků pořadu. BBC se nicméně na konci března rozhodla Clarksona propustit. V poslední době je ale rétorika BBC spíše smířlivější.

„Manažeři BBC v posledních týdnech opakovaně řekli, že Clarkson má do BBC někdy v budoucnu dveře otevřené,“ dodává Hošek.

Slavný moderátor v minulosti sklízel kritiku za nevhodné výroky s rasistickým podtextem. Loni v květnu dostal od BBC poslední varování, že jakákoli další urážlivá poznámka nebo incident by se trestaly vyhazovem.

Před rokem Clarkson vzbudil pohoršení, když v jednom z neodvysílaných záběrů Top Gearu v dětském rozpočítávadle Eeny Meeny Miny Moe použil rasistický výraz označující osobu tmavé barvy pleti. Přestože se u produkce explicitně ujišťoval, že se záběr nebude vysílat, stejně se dostal do maléru.

Velké emoce vyvolal Clarksonův výrok, že „japonská auta jsou jako lidé s výrůstky na tvářích“. Expremiéra Gordona Browna zase moderátor označil za „jednookého skotského idiota“.

V minulosti také zavtipkoval na adresu řidičů kamionů, že vraždí prostitutky, a žádal, aby stávkující dělníci byli zastřeleni.

Podobu pořadu vymysleli Clarkson a Wilman

Top Gear začínal jako klasický motoristický pořad. Společně s Clarksonem vymyslel v roce 2002 současnou podobu pořadu bývalý výkonný producent pořadu Andy Wilman. Ten na konci dubna z Top Gearu odešel.

„Někdy kolem roku 2002 se radikálně změnil mimo jiné i díky Jeremymu Clarksonovi. Už to nebyl klasický testovací pořad, ale pořad založený na přesně daném scénáři. Stal se z toho zcela zábavní pořad, který měl jasně vytyčený cíl oslovit muže, kteří mají rádi auta,“ popsal před časem motoristický publicista Vladimír Rybecký.

Jeremy Clarkson se stal hvězdou BBC. Teď mu však hrozí vyhazov | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0 Tony Harrison

Jiří Hošek, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme