Moderní parkovací dům ve Slaném se sám postará o manipulaci s vozem

Ve Slaném mají nový, nejmodernější parkovací dům v celé České republice. O parkování se v něm starají počítače a další digitální technika. Nový slánský parking stál 89 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parkovací dům Slaný | Foto: Pavel Pavlas

Řidiči ve Slaném nový parkovací dům vítají. Doteď hledali v centru města místo na parkovaní jen velmi těžko.

„Často jsem měl tady problémy s parkováním,“ potvrzuje pan Petr a dodává, že hledáním místa po městě strávil 10 minut i více.

To už by se teď stávat nemělo. V parkovacím domě je skoro 150 míst. Počítače a další moderní technologie navíc řidičům ušetří práci a tak trochu i nervy s hledáním volného místa. Podle vedoucího parkovacího domu Davida Kotajného bude stačit, když řidiči zastaví v jednom ze dvou vjezdů a vystoupí.

„Systém následně si vybere auto do výtahu a tím výtahem jsou rozvážena auta do podzemního nebo nadzemních pater. To znamená: z toho výtahu si systém vezme na převážecí vozík – říkáme tomu skip –, a ten už potom na jednotlivých patrech zaváží do jednotlivých parkovacích boxů,“ popisuje mechanismus moderního parkování David Kotajný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový parkovací dům navštívil s mikrofonem i redaktor Pavel Pavlas

Vše je tedy plně automatizované. Řidič z auta vystoupí hned při vstupu do garáží a o vlastní zaparkování vozu se postará systém. Odpadá tak pracné hledání parkovacího místa, případné poškození vozu při pohybu ve stísněných prostorech či pracné vzpomínání, kde přesně bylo auto odloženo.

Stavba domu trvala jen pár měsíců, její příprava však několik let. Problém byl i s financováním. Parkovací dům stál podle zdejšího místostarosty Jaroslava Hložka z Volby pro Slaný 89 milionů korun.

„Veškeré náklady na realizaci stavby šly z rozpočtu města. Máme nastavený režim splátek, takže po dobu sedmi let budeme platit. Teď jednáme o možnosti převedení úvěru, který si brala realizující firma na město,“ říká Jaroslav Hložek a dodává, že si město od toho slibuje výhodnější úrokové podmínky.

Na rozdíl od jiných měst problémy s hledáním vhodného pozemku zdejší radnice neměla. Moderní parkovací dům vznik v proluce, která již nějakou dobu hyzdila tvář města a město pro ni hledalo využití.

I přes to, že se jedná o nejmodernější parkovací dům v zemi, cena parkování se od jiných měst nijak neliší. Za jednu hodinu tu řidiči zaplatí dvacet korun.


Zvětšit mapu

Pavel Pavlas, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme