Moderní telefon pro seniory má v sobě svítilnu i poznámkový blok

Pokud chcete dát svůj starý mobil rodičům, ještě si to rozmyslete. Může se totiž stát, že ho nebudou vůbec používat. Senioři mají totiž úplně jiné nároky na práci s telefonem. Některé jeho funkce vůbec nechápou, ale přesto by rádi byli s příbuznými ve spojení. Mladí vývojáři proto mají k dispozici speciální rukavice, brýle a sluchátka. Ty jim umožní cítit se jako průměrný sedmdesátník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciální rukavice na testování mobilních telefonů pro seniory | Foto: Alžběta Havlová

„Já mám zelený zákal pravého oka, skoro slepé pravé oko. Číslice jsou krásný, zkusím písmena. Esemesku? Paráda. S fingovanou artritidou se mi to dělá dobře,“ říká 55letý ultracyklista Jiří Hejdík a má na mysli speciální rukavici, pomocí které vědci testují pocity sedmdesátiletého člověka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Alžběty Havlové o mobilech pro seniory v Odpoledním Radiožurnálu

Sportovci ale příliš nevadila. „Cítím se v tom pořád dobře. Tyhle pocity mám skoro po každém druhém závodě, který dojedu,“ směje se.

K rukavicím, které jsou součástí takzvané empatické sady, patří i brýle zhoršující zrak a sluchátka způsobující částečnou hluchotu.

„Pomáhají vědcům vyvíjet technologie. Zejména technologie, ale i jiné produkty, které jsou určené seniorům,“ vysvětluje Ivan Tučník ze společnosti Emporia Telecom.

Sadu pro mladé vývojáře vymysleli vědci z univerzity v Cambridge. Výsledkem jsou pak telefony šité na mírů seniorům. Kromě výrazných tlačítek a velkého displeje mají i další funkce jako je vysunovací poznámkový blok, svítilna nebo nouzové tlačítko. Zvýrazněná je i hlasitost vyzvánění.

Speciální rukavice na testování mobilních telefonů pro seniory | Foto: Alžběta Havlová

Pro pokročilejší seniory se chystá i „napůl“ chytrý telefon, kdy email, počasí i navigaci bude možné ovládat pomocí klasických tlačítek. A pro aktivní důchodce je zase k dispozici outdoorová verze.

Jak ale upozorňuje Ivan Tučník, mobily pro seniory v poslední době oceňují i japonští manažeři, který je dostávají v balíčku s chytrým telefonem.

Alžběta Havlová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme