Motorka z Bezstarostné jízdy se prodala v aukci za 29 milionů

Slavné předměty stále přitahují pozornost investorů po celém světě. V Americe se vydražila motorka Harley-Davidson, na které se v kultovním snímku Bezstarostná jízda z roku 1969 vozil herec Peter Fonda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Motorka z legendárního filmu Easy Rider by se mohla vydražit za milion dolarů

Motorka z legendárního filmu Easy Rider by se mohla vydražit za milion dolarů | Zdroj: ČTK

Tvůrci filmu si nechali vyrobit hned dva kusy motocyklu. Zatímco jeden při závěrečné scéně filmu zničili, druhý, víc než 40 let starý stroj, stále existuje a má aktuální hodnotu přesahující milion a tři sta tisíc dolarů, v přepočtu tedy asi 29 milionů korun.

I když si někdo koupí slavnou filmovou motorku třeba z jistého furiantství, podle prezidenta Asociace starožitníků Jana Neumanna se jedná i o zajímavou investici.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vydražené motorce z filmu Easy Rider i obecně o investicích do sběratelských předmětů mluvil redaktor Jan Beneš

„Ta cena se bude víceméně držet. Může být trochu rozkývaná, ale nikdy nespadne tragicky někam k nule nebo hodně dolů,“ uvedl Neumann.

Nemělo by vadit ani to, když bude majitel na stroji jezdit. Hlavní hodnota v tomto případě spočívá v něčem jiném, než je technický stav. „Tam je to dané tím, že je to ten harley z toho filmu a že na tom jezdil ten konkrétní herec,“ dodal Neumann.

I když lidé v České republice investují zejména do umění, i tady se občas motocykly za zajímavé ceny vydraží.

„Například naše Jawa z roku 1930 se v dnešní době dá vydražit i za statisíce korun, pokud se samozřejmě jedná o nějaký dobrý motor,“ říká Aneta Ondráčková z aukční síně Galerie Národní 25.

Kromě vztahu k vydraženým předmětům do nich lidé investují kvůli předpokládanému růstu ceny v budoucnu (některá díla se zhodnocují třeba 10 až 15 let) nebo kvůli „trvanlivosti“ hodnoty, kterou sběratelské kousky mají. Takto investované peníze jsou pak lépe chráněné proti inflaci.

Podle serveru Artprice.com se loni v aukčních síních vydražily umělecké a sběratelské předměty za 12 miliard dolarů.

Jan Beneš, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme