Muslimové budou mít od léta sociální síť. Nebude na ní nic, co odporuje islámu

Největší světová sociální internetová síť Facebook bude mít brzy konkurenta. Během léta by měla být spuštěna nová síť, která by měla být odpovědí muslimského světa. Síť s příznačným názvem Salamword bude mít sídlo v tureckém Istanbulu. Její tvůrci slibují, že své uživatele ochrání od nežádoucího obsahu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální síť twitter | Foto: www. twitter.com

Vznikající sociální síť vypadá na první pohled podobně jako všeobecně známý Facebook. V něčem podstatném se ale liší. Uživatelé tam zcela jistě nenajdou třeba videoklipy Madonny nebo diskuse na lechtivá témata.

Salamword tak má být, podle jeho tvůrců, čistší verzí nemravného Facebooku, který uživatele bombarduje reklamami a erotikou. Naopak prý má respektovat a posilovat rodinné hodnoty.

Uživatelským jazykem bude vedle angličtiny i arabština, turečtina, ruština a jazyk urdu. Stejně jako u Facebooku bude možné v síti uploadovat a posílat různá videa a fotografie, ty ale budou procházet přísnou kontrolou.

Slovu cenzura se tvůrci Salamwordu brání. Investoři nového projektu jsou z Ruska a Kazachstánu. Potenciálně chtějí oslovit všech 300 milionů muslimů, kteří dnes mají přístup k internetu. Během prvních tří let mají za cíl dosáhnout 50 milionů uživatelů.

Kritici ambiciózního projektu tvrdí, že bude nesmírně obtížné přetáhnout stávající uživatele Facebooku, kteří jsou i z muslimského světa.

Navíc je prý také sporné, jestli všichni muslimové o halal, tedy podle islámu správný, obsah internetu vůbec stojí. Z průzkumu, který prováděl prohledávač Google, vyplývá, že slovo ‚sex‘, zadávali do internetového vyhledávače nejčastěji uživatelé ze skoro stoprocentně muslimského Pákistánu.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme