Na internet přes modré éčko. Prohlížeč Explorer slaví 20 let od uvedení na trh

Zřejmě nejznámější internetový prohlížeč, Internet Explorer společnosti Microsoft, slaví 20 let. Poprvé si ho mohli uživatelé nainstalovat 16. srpna 1995. Konkurenční prohlížeče nakonec dokázaly Explorer sesadit z takřka monopolního postavení na trhu, a to i kvůli bezpečnostním nedostatkům některých jeho dřívějších verzí. Pro mnohé uživatele je ale ikona s modrým písmenem E dodnes synonymem pro surfování na internetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internet Explorer | Foto: Marián Vojtek

Na to, že Microsoft nabízel Internet Explorer automaticky jako součást svého operačního systému Windows, si konkurenční firmy často stěžovaly u amerických i evropských antimonopolních úřadů.

Podle IT analytika Petra Koubského ale právě tato politika Microsoftu napomohla rozvoji trhu s prohlížeči i samotného internetu.

„Uživatel získal možnost přístupu k internetu pomocí nástroje, který byl zadarmo. To si myslím, že hodně přispělo k tomu, že lidi začali internet ve velkém používat,“ míní Koubský.

„A jistě se dá mluvit i o tlaku na ostatní výrobce, aby technicky Microsoft zkusili předběhnout, což se jim vesměs nakonec povedlo,“ dodává analytik.

Téměř přesně po dvaceti letech se Microsoft rozhodl, že svým zákazníkům nabídne nový prohlížeč. V nejnovějších Windows 10 tak Internet Explorer nahradil zcela nový program s názvem Edge.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme