Na internetu číhají na děti různá rizika. Rodiče o nich často nevědí

Rodiče si často myslí, že jejich dětí se rizika světa internetu netýkají. To je však omyl, s potížemi všeho druhu se potká každý uživatel počítače nebo mobilního telefonu a nejvíce jsou ohroženi právě ti nejmenší. Před nedávnem na to upozorňovala mimo jiné i kampaň serveru Seznam.cz a nejnověji i knižní publikace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakupování přes internet

Nakupování přes internet | Foto: Fotobanka stock.xchng

Odstrašující film varuje před dospělými, kteří využívají anonymitu sítě. Tématu se věnuje také knižní novinka Bezpečnost dětí na Internetu - Rádce zodpovědného rodiče. Spoluautorem je internetový publicista Daniel Dočekal.

„Kampaně, jako je ta od Seznamu, jsou prospěšné. Je potřeba, aby se dospělí, ale i děti dozvídali, co je na internetu eventuálně čeká. A na internetu se takové věci skutečně dějí, dokonce možná ještě v mnohem větší míře, než si dokážeme představit,“ říká Dočekal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl internetový publicista Daniel Dočekal

Také v jeho knize je jedním z témat právě „pornografie v dětském pokoji“. „Hlavní problém je, že většina dětí a jejich rodičů zdaleka netuší, co všechno děti na internetu může ohrozit, co tam mohou potkat, nevědí, jak tomu předcházet a jak se správně chovat,“ vysvětluje publicista.

Jedním z témat knihy jsou i sociální sítě. „Ty se staly během posledních devíti let absolutním fenoménem a ovládly zejména děti. Děti se na sociálních sítích vyskytují téměř ve stoprocentním počtu, u dítěte v osmé nebo deváté třídě skoro neexistuje, že by na té síti nebylo. A prakticky na ní je od rána do večera,“ tvrdí Dočekal.

Spousta lidí prý navíc hledá v sociálních sítích únik před realitou. „Pro rodiče je dítě na sociální síti či internetu dobrým jevem, protože se zabaví a oni se o něj nemusí starat a nemusí si ho všímat. Z toho pak plyne spousta dalších rizik,“ upozorňuje Daniel Dočekal.

Nebezpečí hrozí i rodičům

V knize najdou rodiče i další zajímavé okruhy, jako jsou virové odposlechy počítačů, počítačové hry a nebo tresty rodičům za činy jejich dětí.

„Rodičům nedochází, jaké škody může dítě způsobit třeba tím, že nepozorovaně opíše číslo platební karty včetně kódu a na internetu si něco nakoupí,“ popisuje Dočekal a dodává:

„Stáhne třeba nelegální software, což může pak vést k tomu, že rodiče jsou postiženi za porušování autorských práv. Takových věcí na internetu číhá spousta a velmi obtížně se hlídají, pokud dítě není vzděláváno už od útlého věku a není mu vysvětlováno, co je špatné a co je dobré.“

Rodiče přitom podle něj mají zájem o to, co děti na internetu dělají. „Hlavní problém je ale v tom, že mezi rodiči, především těmi staršími, vládne spíš počítačová negramotnost, oni se této sféry bojí, nevědí, co mají čekat. Jejich děti jsou v počítačích zběhlejší než rodiče samotní,“ uzavírá publicista.

Alžběta Havlová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme