Na jižní Moravě vypnuli vysílače analogového signálu

V noci skončilo na jižní Moravě po více než půl století analogové televizní vysílání. Modernější digitální signál byl přitom v celém regionu šířen už více než rok a půl, takže se všichni mohli připravit s dostatečným předstihem – buď zakoupením nového televizoru s digitálním tunerem, nebo set top boxu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokrytí území České republiky digitálním signálem z vysílače Brno-Kojál | Foto: Česká televize

Podle národního koordinátora pro digitalizaci Zdeňka Duspivy nebyla zejména druhá varianta zdaleka tak nákladná, jak se mnozí obávali.

„Ten přístroj v základní podobě, který je podle mých zkušeností naprosto dostatečný pro drtivou většinu diváků, jeho cena se pohybuje kolem 500 korun. Takže to není něco cenově nedostupného proti tomu, že divák získá nové možnosti digitální televize jako takové,“ uvádí.

Případů, kdy lidé uvidí v televizi jen zrnění, protože se na digitální vysílání nevybavili, ale bude podle Duspivy naprosté minimum. Souběžné digitální vysílání na jižní Moravě trvalo podstatně déle než garantovaného půl roku a většina z těch, kteří si pořídili příslušné vybavení s předstihem, určitě nelitovala.

„Digitál běží už s předstihem, takže diváci měli čas pro přechod na digitální televizní vysílání a jsou spokojeni s výhodou, kterou digitalizace přináší. Kromě lepší obrazu a zvuku je to především je to více programů. Třeba v případě veřejnoprávního multiplexu je možnost poslouchat všechny programy Českého rozhlasu přes televizi.

Ivan Holas, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme