Na ostravském letišti přistály americké bombardéry. Zúčastní se víkendových Dnů NATO

V obležení fotografů se ocitá Letiště Leoše Janáčka u Ostravy. Postupně se tam totiž slétají letouny, které budou obdivovat lidé při víkendových Dnech NATO. Fotografy nejvíce potěšilo, když na letecké ploše přistály i dva americké strategické bombardéry - legendární B-52 a pro radary neviditelný letoun B-1.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký bombardér B-1 Lancer | Zdroj: ČTK

„Zabývám se focením letadel. Dělám to hodně a často. Dny NATO nemůžu vynechat,“ svěřuje se jeden z fotografů. Bombardér B-1 dokáže převážet velké množství arzenálu a i když je to bombardér, je velmi rychlý. Dokáže totiž letět o pětinu rychleji než zvuk.

„Dá se s ním v podstatě létat jako se stíhačkou nebo dělat ostré obraty a letět nízko nad zemí,“ popisuje svůj stroj velitel bombardovací americké letky Brian Mc’Callahan.

Přehrát

00:00 / 00:00

S hvězdou dnů NATO, bombardérem B-1 se dá létat jako se stíhačkou nebo dělat ostré obraty.

Hlavní organizátor Dnů NATO Zdeněk Pavlačík si také pochvaluje, že lidé uvidí vůbec poprvé bombardéry B-52 a B-51 vedle sebe. „Trvalo nám bezmála devět let, než se nám podařilo zajistit jejich společnou účast. Jsou totiž velice raritní,“ tvrdí Pavlačík.

Hlavní program Dnů NATO začíná v sobotu. Letečtí fotografové se ale kromě dalších příletů těší i na nácviky leteckých čísel. Ty startují ve čtvrtek.

Michal Polášek, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme