Na Strakonicku testují energeticky soběstačný dům, umí regulovat přebytky energie

V jihočeských Libějovicích na Strakonicku představili „dům budoucnosti“, který je zcela nezávislý na energetické distribuční síti. Solární panely na domě totiž doplnila nová technologie, která umí regulovat problematické přebytky elektřiny proudící do celé distribuční sítě – a nemusí být jen z fotovoltaických elektráren.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Instalace pohyblivých solárních panelů ve fotovoltaické elektrárně ve městě Hami v severozápadní Číně

Instalace pohyblivých solárních panelů ve fotovoltaické elektrárně ve městě Hami v severozápadní Číně | Zdroj: ČTK

„Dokážeme regulovat i jednotlivé spotřebiče, které jsou zapojeny do systému v domě. A dokážeme regulovat vlastní fotovoltaickou elektrárnu a její výkon tak, aby k přetokům do distribuční soustavy nedocházelo,“ vysvětluje Milan Heřta, jednatel firmy, která technologii představila.

„Potřebujeme dostat do souladu spotřebu rodinného domu a výkon fotovoltaické elektrárny. V první fázi regulace, když máme dostatečný výkon na fotovoltaické elektrárně, začneme připojovat jednotlivé spotřebiče, které dokážeme regulovat, jako jsou tepelná čerpadla nebo zásobníky teplé užitkové vody. Tím omezíme přetok elektrické energie do distribuční soustavy,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Technologii regulující přetok vyrobené energie do distribuční soustavy představil v Ozvěnách dne Milan Heřta

To by však nestačilo, a musí se proto přistoupit k dalšímu kroku. „Ovládáme střídače fotovoltaických elektráren a snižujeme výkon celého systému na takovou míru, aby se rovnal spotřebě rodinného domu. Proto nedochází k přetoku do distribuční soustavy,“ říká Heřta.

„Energetické úspory spočívají v tom, že pokud máme fotovoltaický systém, tak bez regulace jsme z něj schopni zhruba 20 procent energie sami spotřebovat. S naším zařízením, kdy ovládáme tok elektrické energie a spínání jednotlivých spotřebičů, se dostáváme až na 70 procent. Už jen v regulaci spotřebičů máme 50procentní úsporu elektrické energie,“ vypočítává.

Návratnost investice je podle firmy 7 až 12 let, přesné náklady však ještě nejsou vyčísleny. Ověřování funkčnosti budou v jihočeských Libějovicích sledovat i zástupci energetického úřadu a distribučních společností.

Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme