Na trať v Česku poprvé vyjel osobní vlak tažený lokomotivou na CNG

Opavské východní nádraží dnes zažilo středoevropskou premiéru. Ve 13 hodin vyjel na běžnou linku z Opavy do Hlučína vlak tažený lokomotivou na CNG neboli stlačený zemní plyn. Je to pokus, kterým chtějí České dráhy vyzkoušet, co udělá tato ekologická novinka s normálním provozem na trati.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lokomotiva na CNG | Foto: Martin Knitl

„Smyslem nasazení je ověření parametrů, co se týče spotřeby pohonných hmot. Předpokládáme, že úspora lokomotivy na CNG by se měla pohybovat někde kolem 40 procent,“ říká Jaroslav Theuer ze společnosti Vítkovice doprava.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké jsou první dojmy z lokomotivy na CNG, zjišťoval redaktor Martin Knitl

Na východním nádraží v Opavě je i plnicí stanice, bez ní by to nešlo. „V Opavě je v tuto chvíli tato mobilní stanice, přes ni budeme plnit lokomotivu CNG do té doby, než postavíme stacionární plnicí stanici, která bude o kousek dál,“ doplňuje.

Testování lokomotivy na plyn skončí za půl roku. První neoficiální zkušenosti už ale naznačují, že motor není tak výkonný jako v případě klasického dieselu.

Na druhé straně se ale z komínu nevalí černá mračna kouře a vystupuje z něj pouze pára. Je také otázkou, jak tento stroj zvládne běžný jízdní řád.

Lokomotiva na CNG | Foto: Martin Knitl

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme