Na uživatele internetu čeká cloud computing. Ukládání dat do mraků

Internet je všudypřítomný a připojení k síti je čím dál rychlejší. Právě proto se stále častěji mluví o takzvaném cloud computingu, čili ukládání dat někde v prostoru internetu, v mraku. Trend, který je podle odborníků budoucností světové sítě, nejspíš nemine nikoho z nás.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mraky na obloze

Mraky na obloze | Foto: Fotobanka stock.xchng, Julia Starr

Cloud. Slovo, kterým se dnes v oblasti IT ohání kde, kdo. Když ho používáte, jste in. Ale jen málo lidí tuší, co to cloud computing ve skutečnosti je a hlavně, jaký je jeho potenciál do budoucna. Jedním z těch, kteří ho nepovažují jen za trendy slovo, ale za užitečnou věc, je nezávislý publicista Daniel Dočekal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co je cloud computing, zjišťovala Alžběta Havlová.

„Cloud computing spočívá v tom, že věci, které jsem doposud měl vždycky jenom ve svém počítači doma, tak teď je odsunu někam do mraku, do internetu. A díky tomu, že jsou v internetu, tak vlastně ať jsem, kde jsem, třeba z mobilu nebo z jiného počítače se k těm věcem dostanu. Můžou to být dokumenty, fotky, emaily, tabulky, databáze. Můžou to samozřejmě být i celé programy. Tím, že u toho nemusím sedět doma, se z toho stává cloud,“ vysvětluje Dočekal.

Možná i vy používáte Google Apps. Tedy možnost psát text, tvořit tabulky nebo malovat přímo v síti. To co v těchto aplikacích uděláte, je uloženo na internetu. Odpadají tak problémy s plnou flashkou nebo posíláním na email.

„Pro uživatele, jako pro mě, je důležité to, že já třeba místo toho, abych měl své dokumenty u sebe na svým počítači, který může kdykoli vyhořet, kdykoli mi to může někdo vzít, tak je to někde na serverech, kde já se o to nemusím starat, ale vím, že to tam je v bezpečí. I kdyby jeden server vyhořel, tak je tam nějaký další. A mám to tam kdykoli k dispozici,“ vysvětluje Filip Hráček z Googlu.

Obavy o bezpečnost

O tom, že všechno bude někde na nějakém počítači a my si k tomu budeme odkudkoli přistupovat, se mluví už od 60. let. „Problém je v tom, že málokdo měl kdykoli v historii tam dobré připojení k internetu, aby mu to bylo opravdu užitečné. V posledních pár letech se to zvrátilo a spousta lidí má natolik dobré internetové připojení odkudkoli, že to dává smysl,“ říká Hráček.

Hodně lidí ale má obavy z bezpečnosti. „Cokoli, co nahrajete do cloudu, který máte třeba u Googlu, je šifrované a nikdo by se k tomu neměl dostat. S bezpečností se počítá už dopředu. Ve finále, když se podíváte na nějaké statistiky, tak zjistíte, že nejvíc úniků informací je z toho, že vám někdo ukradne počítač nebo harddisk. Takže bezpečnost je tam (v cloudu, pozn.red.) nakonec vyšší,“ ubezpečuje Hráček.

Počítač. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Ivan Svoboda z bezpečnostní divize společnosti RSA tvrdí, že problematika cloud computingu z pohledu bezpečnosti informací má dvě podskupiny. Jedna je cloud computing uvnitř vlastní firmy tedy privátní cloud/mrak. Tam se z hlediska bezpečnosti téměř nic nemění.

„Z mého pohledu dneska privátní, soukromý cloud computing lze vyřešit z hlediska bezpečnosti velice dobře. Na to technologie dneska jsou, ale přechod k veřejnému zatím není zcela vyřešen z pohledu důvěry, záruk a podobně. Tam bych dal ještě hodně dlouhý krok mezi první a druhou fází,“ říká Svoboda a dodává:

„Pokud se bavíme o veřejném cloud computingu, to je příklad, kdy někdo používá právě emaily na Seznamu nebo na Googlu, tam už potom samozřejmě otázka i záruk za provoz, za ochranu informací a podobně.“

Každopádně ať už si raději skladujete data doma na vlastním PC nebo je máte někde na internetu, budoucnost cloudu je velká. A my se vzhledem k vzrůstajícím nárokům uživatelů a stoupajícímu počtu chytrých telefonů a dalších zařízení, která jsou na internet připojená vlastně neustále, budeme muset dřív nebo později cloudu přizpůsobit.

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme