Na Západočeské univerzitě vyvinuli systém, který umí titulkovat živé pořady
Některé živě vysílané pořady České televize mohou už sledovat i neslyšící diváci. Nejedná se přitom o tlumočení do znakové řeči. Katedra kybernetiky Západočeské univerzity v Plzni totiž vyvinula systém, který umí živé pořady automaticky titulkovat. Na projektu pracovali odborníci pět let a finančně ho podpořili Česká televize a ministerstvo školství.
Česká televize je ze zákona povinna opatřit skrytými titulky pro neslyšící minimálně 70 procent všech pořadů. Plzeňská univerzita tak televizi výrazně pomáhá.
„Cílem bylo opatřovat titulky živé pořady, které nelze titulkovat jiným způsobem, než přímo vstupovat do těch programů a vytvářet titulky živě. My jsme k tomu využili technologii automatického rozpoznávání řeči,“ vysvětluje vedoucí katedry kybernetiky Josef Psutka.
Automatické titulkování živých pořadů probíhá dvěma způsoby. První je takový, že systém přepisuje originální zvuk, což se využívá u záznamů z jednání Poslanecké sněmovny.
Reportáž Lukáše Miloty o novém systému titulkování televizních pořadů ve Večerním Radiožurnálu.mp3
U pořadů, kde hrozí, že projev nebude souvislý, nebo se hosté budou opakovat, přemlouvají originální zvuk takzvaní stínoví řečníci.
Jedním ze stínových řečníků je absolventka Filosofické fakulty v Plzni Eliška Květová.
„Já vlastně přeříkávám z češtiny do češtiny. To znamená, ž najednou musím zvládnout poslouchat ten pořad, doposlechnout si větu a už zároveň ji přeříkávat a dopředu si naposlouchávat další informace a pomocí klávesnice zpracovávám titulky. To znamená, že měním například řečníky, vkládám interpunkci – tečky, čárky, otazníky. Můžu kus umazat, přeříct ho znovu, odeslat titulek,“ říká Eliška Květová.
Jak prozradil vedoucí katedry kybernetiky, profesor Josef Psutka, titulky k živým pořadům mohou vznikat prakticky kdekoli.
„My jsme si původně mysleli, že stínový řečník bude muset sedět v Praze na Kavčích horách v televizi, a že bude titulkovat odtud, ale nakonec se nám podařila taková unikátní věc, že stínový řečník prostě může sedět doma a je připojen přes internet a titulkuje v reálném čase živé pořady z domova,“ říká Josef Psutka.
Celkem už Česká televize odvysílala více než 700 hodin přenosů se skrytými titulky. Diváci si je mohou v době vysílání vyvolat na teletextové stránce 888. Skrytých titulků se v dohledné době dočkají také Hyde Park a některé pořady na ČT4 Sport.