Národní knihovna zdigitalizuje statisíce knih a periodik

Národní knihovna zdigitalizuje do roku 2019 podstatnou část české knižní produkce 19. až 21. století, tedy asi 300 tisíc svazků. Podle hlavního koordinátora Národní digitální knihovny Tomáše Svobody přijde tento projekt na 300 milionů korun. Z pětaosmdesáti procent bude financován z evropských fondů a zbytek zaplatí stát.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klementinum z Mariánského náměstí

Klementinum z Mariánského náměstí | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

„Jedná se o dva projekty. Jeden je náš vlastní, který děláme jako Národní knihovna, a s druhým nám pomáhá Google. Google si vybal starší svazky, zhruba od roku 1600 do roku 1800 a my vlastními silami za pomoci prostředků z operačního programu budeme digitalizovat ty novější,“ vysvětlil Tomáš Svoboda.

V příštích letech se tak na internet díky operačnímu programu Evropské unie a dohodě se společností Google dostanou statisíce knih a periodik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní koordinátor Národní digitální knihovny Tomáš Svoboda mluví o digitalizaci knih v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

Knihy podle Tomáše Svobody nasnímají speciální robotické skenery. Jde o úžasné stroje, které velmi jemnou mechanikou, šetrně a rychle otáčejí stránky rychlostí jedno otočení za jednu až dvě sekundy. Přednost budou mít svazky, které jsou ohroženy fyzickou degradací, mají něco společného s Čechami či češtinou, a posledním kritériem je obecná hodnota.

„Cílem je zprovoznit digitalizační továrny – jednu v Praze a jednu v Brně – které budou produkovat 26 milionů stran. Tyto továrny zůstanou v provozu i po ukončení projektu a doufáme, že poběží celá další léta a desítky let a budou vyrábět a vyrábět, až celé české kulturní dědictví bude digitalizováno,“ uvedl Tomáš Svoboda.

A tedy zachráněno. Kdyby totiž Národní knihovna digitalizovala současným tempem, trvalo by to tři sta let a mnoho cenných dokumentů by se mezitím rozpadlo, poznamenává Bohdana Stoklasová z této instituce.

„Autorský zákon nám zatím umožňuje zpřístupnit dokumenty, které digitalizujeme z ochranných důvodů a tady to je ochranný důvod, protože my tím chráníme povinný výtisk. Umožňuje nám to i současnou produkci, všechno zpřístupnit v místě samém,“ řekla Bohdana Stoklasová.

Velký význam pro uživatele

Dodala, že pro uživatele to bude mít obrovský význam, neboť v současné době dostává Národní knihovna dva povinné výtisky.

„Jeden jde rovnou do konzervačního fondu do Hostivaře a druhý, univerzální knihovní fond, zpřístupňujeme ve studovně. Velmi často jsou tady fronty, pořadníky, čili tady, v místě samém, uživatelé, kteří přijdou sem, tak pro ty to bude obrovský benefit, ale i pro uživatele, kteří sem nepřijdou přímo, kteří nás využívají po internetu, budou moc prohledávat plné texty, protože my stejně jako Gogole jdeme na úroveň plného textu,“ doplnila Bohdana Stoklasová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavly Dluchoschové o Národní digitální knihovně ve Světě o jedné na Rádiu Česko.mp3

Pokud jde podle jejích slov ovšem o dílo, které je pod autorským zákonem, nezobrazí se plný text, ale pouze náhled.

Digitalizované svazky budou přístupné na adrese ndk.cz. Nebude-li kniha v digitální formě k dispozici, čtenář se dozví, kde si ji může vypůjčit, prolistovat nebo případně koupit.

Velký význam bude mít pro Národní knihovnu spolupráce se společností Gogole, která pro ni zdarma nasnímá 200 tisíc knih převážně ze slovanských sbírek ze 16. až 18 . století. Jde tedy o díla, na která se už nevztahují autorská práva a na internetu budou volně přístupná.

Pavla Dluhoschová, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme