Národní technické muzeum vystavuje luxusní historické vozy Rolls-Royce a Bentley

Národní technické muzeum v Praze dnes zahajuje krátkodobou výstavu Automobily Rolls-Royce. Tato značka byla v první polovině minulého století symbolem luxusu a společenské prestiže. V Česku je těchto historických automobilů zhruba padesát. Průměrná cena jednoho veterána přesahuje 800 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Černý, předseda české sekce Klubu přátel a obdivovatelů automobilů Rolls-Royce a Bentley, u svého vozu Rolls-Royce Silver Wraith z roku 1946 | Zdroj: ČTK

„Je to největší a nejtěžší dvousedadlový náklaďák,“ říká s nadsázkou Jiří Černý, který muzeu zapůjčil svůj Rolls-Royce.

Je nejen velkým fandou těchto aut, ale taky předsedou českého klubu majitelů Rolls-Royce. Vozů vlastní celkem osm.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Národním technickém muzeu jsou k vidění historické vozy Rolls-Royce a Bentley. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Lída Křesťanová

„Jak já s oblibou říkám – nastala doba návratu bohatství do Čech, tak jsem chtěl nejlepší automobil – a to je on. Ale já s ním nejezdím za deště, za zimy, za sněžení. Musí být modrá obloha, sucho, hezky,“ vysvětluje Černý.

Podle vedoucího oddělení silniční a lodní dopravy Národního technického muzea Petra Kožíška budou v expozici Dopravy vystaveny čtyři vozy.

„Dva jsou vyrobeny těsně před druhou světovou válkou, jedná se o šestiválce Rolls-Royce 25/30 a Rolls-Royce Wraith. Další jsou vyrobeny krátce po druhé světové válce, jde o Silver Wraith a Bentley Mark VI,“ říká Kožíšek.

V Národním technickém muzeu jsou k vidění historické luxusní vozy. Na snímku Rolls-Royce Wraith z roku 1939 (vpravo) a Rolls-Royce Silver Wraith z roku 1946 | Foto: ČTK

Britský Rolls-Royce byl založen v roce 1906. Automobily se nevyráběly ve velkém a většinou si je mohli dovolit jen ti nejbohatší. Historické vozy této značky jsou ale ve světě poměrně rozšířené.

„Bylo to jednoduché, protože vždycky šlo o tak kvalitní automobil, že se nikomu příliš nechtělo to vzít a odvézt na vrakoviště,“ poznamenává.

Výstavu Automobily Rolls-Royce mohou návštěvníci v Národním technickém muzeu vidět do 3. května.

Lída Křesťanová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme