Natáčí o královně i boxujících dětech. Cenu Karla Kyncla získal zpravodaj Hošek

V Poděbradech začal další ročník mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio. Jeho porota má vybrat nejlepší rozhlasové pořady ve třech kategoriích - zpravodajská relace, rozhlasová hra a cestopis. Už dnes však generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan jednu cenu udělil. Cenu Karla Kyncla, která je odměnou pro nejlepší zahraničně-politické zpravodaje a publicisty, převzal Jiří Hošek, zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Hošek | Foto: Alžběta Švarcová

Jak přiznal, získat cenu pojmenovanou po Karlu Kynclovi byl pro něj zvláštní zážitek.

„Vybavila se mi scéna stará asi 18 let, kdy jsem už coby pravověrný posluchač Radiožurnálu hltal příspěvky Karla Kyncla a svět novinářů, zahraničních zpravodajů Velké Británie, mi přišel strašně, strašně vzdálený. A ejhle, o 18 let později stojím na pódiu coby londýnský zpravodaj a dostávám cenu pojmenovanou po Karlu Kynclovi,“ řekl.

Sám se prý s legendárním londýnským zpravodajem setkal jen jednou. „Bohužel jsem přišel do Českého rozhlasu, když už byl Karel Kyncl vážně nemocný. V podstatě jsme se jen seznámili, podali jsme si ruku, a to bylo naše jediné setkání,“ popsal Hošek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s čerstvým laureátem ceny Karla Kyncla Jiřím Hoškem.mp3

Rok 2012 byl pro Jiřího Hoška mimořádně náročný – vždyť musel sledovat jubileum královny, olympijské hry či tenisový Wimbledon. Má však recept, jak všechno stihnout. „To pravidlo je asi stejné pro všechny zahraniční zpravodaje: Není možné honit příliš zajíců najednou,“ podotkl.

V současné době prý čerstvý laureát chystá reportáž o komunitním projektu, který funguje už několik let v problematických čtvrtích v severním Londýně. Skupina nadšenců se snaží oslovit problémové, agresivní děti a přitáhnout je ke sportu, konkrétně k boxu.

„O tom, o jaké prostředí se jedná, asi nejlépe vypovídá, že nejtalentovanější student téhle boxerské akademie byl v červenci probodnutý a zemřel,“ popsal Hošek.

Český rozhlas, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme