Navigační systém Galileo má zpoždění, ESA má vysvětlit proč

Navigační systém Galileo, který by už příští rok měla spustit Evropská kosmická agentura (ESA - European Space Agency), má zpoždění. Z 18 satelitů se na oběžnou dráhu zatím podařilo dostat jen šest, z toho dva jsou na špatné dráze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oddělení družice Galileo od nosné rakety | Foto: ESA - P. Carril

Evropská kosmická agentura zatím důvody zpoždění projektu nevysvětlila.

„Otázka je, proč byly satelity vyloženy na špatné oběžné dráze, protože v prosinci má následovat další start rakety Sojuz,“ říká náměstek ministra dopravy a vládní zmocněnec České republiky pro projekt Galileo Karel Dobeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zpoždění projektu Galileo mluvil náměstek ministra dopravy Karel Dobeš

Podle něj se stává, že se nosná raketa netrefí tam, kam by měla.

„Není to poprvé, že by raketa nesplnila to, co měla. Parametry mohly být špatně nastavené. Ruská raketa je velice spolehlivá, ale teď také létá z jiného místa. Dneska startují z Kuru, tam jsou podmínky úplně jiné a v určitém nastavení parametrů se může stát něco, co nikdo nepředpokládá. Vystřelit raketu není jednoduchá věc. Hlavně se musí vyšetřit, co se přesně stalo," upozorňuje Dobeš.

Satelity systému musí dosáhnout kruhové dráhy kolem Země ve výšce 32 tisíc kilometrů. Celý systém má mít celkem 30 satelitů, po dokončení bude na třech oběžných drahách po devíti družicích. Další tři satelity, obíhající kolem Země, budou plnit funkci rezervy pro případ poruchy některého z 27 aparátů.

Ke spuštění navigačního systému Galileo má dojít v letech 2015 až 2016. Evropský úřad pro dohled nad satelitním navigačním systémem Galileo sídlí v Praze. Rozhodla o tom v roce 2010 mezivládní konference ministrů průmyslu v Bruselu.

Michaela Vydrová, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme