Návštěvníci Národní technické knihovny se učili stavět a programovat roboty

Desítky pohyblivých robotů, přehlídka filmů a interaktivní semináře čekaly dnes návštěvníky Národní technické knihovny v Dejvicích. Na mezinárodním festivalu robotnického umění Café Neu Romance se sešli obdivovatelé robotických stavebnic a také studenti výpočetní techniky z pražské a brněnské univerzity, aby lidem předvedli a přiblížili roboty a jejich výkony jako umění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robot z projektu Café Neu Romance

Robot z projektu Café Neu Romance | Foto: Evelyna Kulíšková

Hlavní atrakcí festivalu, který má lidem robotické umění přiblížit, se stala robotická stavebnice. Během tří dnů si mohly především děti prohlédnout, osahat a také samy sestavit řadu pohyblivých modelů.

„My si tady hrajeme a programujeme, obojí. Ta stavebnice nabízí tři motory a čtyři senzory. Výtvor, co postavíte, pak musíte ještě naprogramovat, co vlastně chcete, aby dělal,“ vysvětlil Sebastian Ečer z organizačního týmu a pokračoval:

Přehrát

00:00 / 00:00

Projekt Café Neu Romance navštívila také Evelyna Kulíšková

„Takže vy si můžete vytvořit nějaký modýlek, který je schopný dělat to samé, co nějaký velký průmyslový robot, jenom v menším měřítku s nějakými omezeními, protože je to hračka."

Podle Sebastiana Ečera rozhodně není problém sestavit například funkční segway nebo robotka, který umí sám poskládat Rubikovu kostku.

Mezi vitrínami a i na hrací ploše se pohybovali hlavně nadšení tatínci se svými synky. Hned několik se jich zdrželo u robotnického štíra, který střílí kuličky. Mnozí kluci by rádi podobnou hračku našli pod vánočním stromečkem.

„Je tady zobrazena celá historie od té první programovatelné stavebnice, která vyšla před nějakými 15 lety, až po tu nejnovější, která je z letošního roku. Jednotlivé modely jsou tady ve vitrínách vystavené," dodal k výstavě modelů z robotické stavebnice Sebastian Ečer.

Robot z projektu Café Neu Romance | Foto: Evelyna Kulíšková

Festival kromě toho nabídl zájemcům řadu informací o novinkách v robotnickém průmyslu nebo semináře, ve kterých se sami mohli naučit sestavit a naprogramovat vlastní model.

„Café Neu Romance byla třídenní akce zaměřená na robotické umění. Viděli jsme tady spoustu robotů - pejsků, psokoček, robotických trofejí, které když se na ně podíváte, tak na vás třeba zaštěkají, nebo se vás snaží dosáhnout," doplnila jedna z organizátorek akce Zuzana Kobíková a pokračovala:

„Potom jsme viděli spoustu filmů. Byly tady i zajímavé semináře, kde si mohli návštěvníci postavit robotickou kočičku, sledovat, jak chodí, jak si umí poradit s překážkami.“

Marína Dvořáková, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme