Nehoda vesmírné lodi může podle kritiků oddálit komerční cestování až o dva roky

Smrtí jednoho z pilotů skončil zkušební let soukromé vesmírné lodi SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic. Druhý pilot se katapultoval a je vážně zraněný. Stroj se zřítil v Mohavské poušti nedaleko Los Angeles. Nehoda může podle kritiků oddálit komerční cestování do vesmíru nejméně o dva roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky kosmické lodi SpaceShipTwo, která se zřítila v Mohavské poušti | Zdroj: Reuters

Podle svědků vesmírná loď vybuchla krátce po tom, kdy zažehla raketové motory. Společnost Virgin Galactic uvedla, že se během testu na stroji projevila vážná anomálie.

„Co se tam stalo, se zatím přesně neví, ale odehrálo se to v okamžiku, kdy se raketové letadlo se dvěma zkušebními piloty odpojilo ve výši asi deseti kilometrů od nosného letadla. Zapnuli raketový motor, který je měl vynést na vyšší dráhu. Dvě vteřiny to fungovalo, motor zhasnul a v okamžiku, kdy ho piloti znovu zapnuli, došlo k explozi,“ popisuje nehodu popularizátor kosmonautiky Pavel Toufar.

Firma teď spolupracuje s kalifornskými úřady, aby zjistily, co nehodu zavinilo. Do Mohavské pouště míří také zakladatel společnosti Richard Branson.

Loď SpaceShipTwo měla do kosmu vozit turisty už příští rok, a to za nemalé peníze. Cesta se dala rezervovat v přepočtu za zhruba čtyři a půl milionu korun. Zamluvilo si ji už přes 800 lidí a firma od nich má na účtě miliardy korun.

Generální ředitel společnosti George Whitesides řekl, že nehoda by budoucnost letů do vesmíru neměla ohrozit:

Kluzák Spaceshiptwo vzlétl ze země díky většímu letadlovému nosiči zvanému WhiteKnightTwo | Foto: Virgin Galactic

"Vesmír je náročný a tato nehoda je toho důkazem. Budeme podporovat vyšetřování, abychom zjistili, co se stalo a poučili se z toho. Budoucnost závisí na těžkých dnech, jako jsou tyto. Myslím, že pilotům i našim pracovníkům dlužíme, abychom neúspěch pochopili a zlepšili se. A to taky uděláme."

Někteří odborníci si ale myslí, že vysílání komerčních letů do vesmíru se kvůli nehodě zpozdí nejméně o dva roky.

Vypadá to, že v posledních dnech se kosmonautice ve Spojených státech nedaří. V úterý krátce po startu explodovala soukromá raketa Antares, která mířila k Mezinárodní vesmírné stanici. Incident neměl žádné oběti, ani zraněné.

Šlo o první nehodu od doby, kdy americký Národní úřad pro letectví svěřil dopravu nákladů ke stanici soukromým společnostem. Obě havárie tak mohou ohrozit budoucnost soukromého podnikání při dobývání vesmíru.

SpaceShipTwo měla při testování nehodu. Jeden z pilotů zemřel

Číst článek

Jon Goodwin, který si už koupil lístek na výlet za hranice atmosféry, nicméně řekl televizi BBC, že věří v bezpečnost letu.

„Kdybych byl prvním platícím cestujícím a při letu zahynul, byl by to konec toho projektu. Ale Richard Branson si nemůže dovolit zabít své cestující. Jsem pevně přesvědčený, že teď lidé, kteří v Mohavské poušti na projektu posledních 10 let pracovali, vyřeší všechny problémy a až já poletím, bude to úplně bezpečné,“ dodal.

Virgin Galactic je propagátorem vesmírné turistiky. Společnost chtěla mít k dispozici celkem pět strojů SpaceShipTwo. V raketovém letadle mělo létat šest cestujících. Startovat by se mělo z kosmodromu Spaceport America, vybudovaného v poušti Nového Mexika.

Nosný letoun WhiteKnightTwo podle plánů vynese kosmickou loď do výšky 15 kilometrů. Tam se SpaceShipTwo odpojí a zažehne raketový motor, který ji vynese nad zemskou atmosféru. Pak loď klesne po balistické křivce zpět na zem.

Pavel Novák, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme