Největší dopravní letadlo na světě se ukáže poprvé v Česku

Největší osobní letadlo světa - Airbus A380 - se dnes poprvé představí v Praze. Letadlo má přistát na ruzyňském letišti dopoledne kolem 9. hodiny. Po 11. hodině odstartuje do Budapešti. K letišti určitě přiláká spoustu leteckých fanoušků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Airbus A380 | Foto: Airbus

První studie o vysokokapacitním stroji se datují do začátku 90. let, a tak není divu, že největší civilní dopravní letadlo na světě přitahovalo pozornost odborníků i leteckých fandů. V lednu 2005 bylo poprvé představeno veřejnosti a v dubnu pak odstartovalo v Toulouse k prvnímu zkušebnímu letu, který pilotoval Peter Chandler:

„To letadlo není při letu nijak výjimečné. Chová se podobně jako jiné velké airbusy. Na druhou stranu – do vzduchu se vznese 560 tun. Pilotování je ale velice citlivé – letadlo reaguje podobně jako mnohem menší airbus A320.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Skalický přibližuje historii a současnost letounu airbus A380

Pro zkušebního pilota Airbusu je A380 běžné letadlo, pro cestující výjimečný stroj. „Určitě to fenomén je a přitahuje spoustu cestujících už jenom tím, že je to airbus A380, dneska největší letadlo,“ říká letecký odborník Jiří Pruša.

Airbus A380 | Foto: Airbus

A 380 už vyzkoušel, stejně jako Bořivoj Trejbal, šéf tuzemské pobočky letecké společnosti Emirates, která je největším uživatelem těchto letadel: „Sám mohu potvrdit, že let Aribusem 380 je jedinečný zážitek a faktem je, že člověk skutečně přilétá odpočatý a čerstvý do svojí destinace.“

To proto, že letadlo poskytuje cestujícím. Kterých může v případě potřeby přepravit až 853, až rozmařilý komfort. Kromě toho ale vyniká i elegantním vzhledem a také nízkým hlukem a malou spotřebou paliva.

„Asi 25% konstrukce je už z nějakého uhlíkového vlákna, tedy z nekovových materiálů, které jsou lehčí a odolnější, to znamená, že umožní potom stavět to letadlo vlastně o nižší hmotnosti a tím se zase zlevňuje jeho provoz. U toho Airbusu 380 výrobce tvrdí, že se vlastně přiblížil k osobním autům, neboť spotřeba paliva na cestujícího a 100 kilometrů by měla klesnout pod 3 litry,“ vysvětluje letecký publicista Martin Salajka.

Ve službách Lufthansy

Obří airbusy A380 za tři roky svého provozu už přepravily 15 milionů cestujících. Ve světě nyní létá 54 letadel A380. Osm z nich vlastní německá Lufthansa, které je používá na svých dálkových linkách.

Na pražskou Ruzyň vyslal letadlo, které pojme až 850 lidí, právě německý letecký dopravce Lufthansa. Ten plánoval ukázkové turné největšího dopravního letadla už na letošní červen, kvůli jeho poškození ale bylo odloženo až na dnešek.

Airbus A380 společnosti Qantas při vzletu | Foto: Qantas Airways Ltd.

Letouny tohoto typu bylo možné vidět jen ve vzduchu, protože nad Českem přelétají. Německý dopravce s těmito airbusy létá z Frankfurtu do Číny, Japonska, USA a Jihoafrické republiky. Je nepravděpodobné, že by kdy tyto stroje pravidelně létaly do Česka.

Letadlo přiletí dnes kolem deváté hodiny dopoledne, na ploše se zdrží zhruba dvě hodiny a potom odletí do Budapešti. Ideální místa pro fotografování příletu budou z vyhlídkové terasy budovy Parking C a také od Hostivic.

Jaroslav Skalický, Petr Sehnoutka, Marína Dvořáková, Jakub Urban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme