Některé rakouské sjezdovky mají speciální vybavení pro chytré telefony. Poradí vám, kde lyžovat

Mobilní telefony už dávno nejsou dobré jenom na hovory a zprávy. Čím dál užitečnější jsou i pro rekreační sportovce. Smartphony se dají připevnit na ruku nebo k pasu a můžete s nimi třeba běhat nebo lyžovat. GPS v telefonu vám pak přesně řekne, jak dlouhou trasu jste urazili. Tohle už je samozřejmostí na spoustě sjezdovek v Rakousku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smartphone - chytrý telefon

Smartphone - chytrý telefon | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Jsem v menším lyžařském středisku Reiteralm nedaleko Schladmingu. Stojím asi 100 metrů od dolní stanice lanovky, kde je přístupový bod na internet. Signál je tu pořád velmi dobrý. Stačí si zapnout aplikaci v telefonu a hned se vám ukáže několik možností.

„Například interaktivní mapa, která vám ukáže aktuální stav všech vleků, lanovek a sjezdovek v okolí,“ ukazuje mi na svém smartphonu Mathias Schattleitner z vedení společnosti Ski Amadé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na rakouské sjezdovce testoval chytrý telefon také zpravodaj Vojtěch Berger

Zdejší spojení několika lyžařských oblastí je největší v Rakousku, nabízí přes 800 kilometrů sjezdovek. Abyste se v nich vyznali, vyplatí se vzít si s sebou právě smartphone s příslušnou aplikací. Na zdejších sjezdovkách už s chytrými telefony pracují dva roky.

Navigace vám ukáže, kudy přesně máte po lyžích jet. Ukáže vám, který travers máte použít. Ukáže vám, pokud se budete přesouvat po části sjezdovky, jak obtížná je. Tak, abyste se pokud možno nikdy nedostali do situace, že kopec, který máte před sebou prostě nesjedete.

Po celé oblasti je asi 300 přístupových bodů na internet, bezdrátové připojení je na stanicích lanovek i na vybraných horských boudách. Zahraniční turisté se tak nemusejí bát, že budou platit drahý roaming na datové připojení. Stačí se připojit na kterémkoli přístupovém bodě a pak můžete internet využívat zadarmo celý měsíc.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme