Některé země chtějí větší kontrolu internetu. Jednají o tom v Dubaji

Svobodný internet možná skončí. V Dubaji ve Spojených arabských emirátech dnes začala konference Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), která má celosvětovou síť výrazně omezit. Podle některých návrhů by například uživatelé internetu museli být jasně identifikovatelní, za připojení by se mělo platit víc a státy by mohly kontrolovat, co se na internetu objeví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

klávesnice

klávesnice | Foto: br3akthru FreeDigitalPhotos.net

Zatímco před deseti, patnácti lety se řešila hlavně rychlost připojení, dnes se mluví především o regulaci internetu. Podle některých států je totiž na síti příliš svobody.

Právě kvůli tomu se představitelé téměř 160 zemí v Dubaji scházejí na téměř dva týdny trvající jednání ITU, která je specializovanou agenturou OSN.

Zástupci vlád jednají o návrhu, který by v podstatě prosadil cenzuru internetu a zpoplatnění přístupu na zahraniční stránky, ale také volání do zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O konferenci o internetu v Dubaji mluvila Alžběta Havlová

Africké země požadují, aby provozovatelé stránek museli platit za náročnější obsah, jako jsou třeba videa.

Podle představy některých zemí, včetně Ruska, by zase pravomoc nad tím, které stránky si v daném státě lidé prohlédnou, měli mít státní úředníci.

Arabské země chtějí mimo jiné prosadit celosvětovou identifikaci uživatelů internetu.

Dokud ale budou proti navrhovaným změnám Spojené státy a Evropská unie, tak se jakákoliv dohoda uplatní jen těžko. ITU navíc připouští, že nemá žádné nástroje, jak přimět země, aby případnou úmluvu dodržovaly.

Čeští zástupci podle usnesení vlády chtějí podpořit jen ty návrhy, které nebudou lobbovat za změny, jako je zpoplatnění obsahu odporující principům Evropské unie a jeho regulace, a budou postupovat v souladu s ostatními státy EU.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na internet Daniel Dočekal ve večerních Ozvěnách dne

Zastánci návrhu, Rusko a Čína, argumentují hlavně omezením šíření pornografie a jiného závadného obsahu. Podle odborníka na internet Daniela Dočekala už cenzura a omezování internetu funguje nezávisle na tom, jestli OSN nebo Mezinárodní telekomunikační unie něco takového schválí.

„Internet je mohutně cenzurovaný v Číně. Máme tu příklad kompletně vypnutého internetu v Sýrii a něco podobného se v době revoluce dělo i v Egyptě,“ upozornil Dočekal. Vždy se ale podle něj najde způsob, jak cenzorní zásahy a omezení obejít.

„Například v Číně, kde je kompletně cenzurován Facebook a přístupy na Google, přesto lidé na tyto weby běžně chodí. Naučili se obejít zákazy této takzvané velké čínské zdi,“ zdůraznil Daniel Dočekal.

Zpoplatnění prý přinese rozvoj internetu

Zpoplatnění některých služeb by také podle příznivců regulace internetu mohlo přinést peníze na jeho rozvoj v chudých regionech. Sám generální tajemník ITU Hamadún Toure označuje internet za privilegium bohatých.

Mezinárodní telekomunikační unie také zdůrazňuje, že už je nejvyšší čas aktualizovat pravidla globální spolupráce v oblasti elektronického přenosu a telekomunikací. Poslední významné změny se v této oblasti dělaly v roce 1988.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o třetí na Rádiu Česko byl spisovatel a vydavatel internetových deníků Ondřej Neff

Spisovatel a vydavatel internetových deníků Ondřej Neff však označuje snahu unie o zlepšení a rozšíření internetu do méně vyvinutých zemí za pokryteckou propagandu. Ve skutečnosti jde prý vždycky o regulaci.

„Velice nedávno se celosvětově debatovalo o tajně upečené dohodě ACTA. Tu se podařilo nějakým způsobem upozadit a teď to tady máme znova. To je, jako když někoho vyhodíte dveřmi a on vám vleze oknem. A není náhoda, že tuto dojemnou snahu o zlepšení internetu má zrovna Čína ruku v ruce s Ruskem,“ upozornil ve Světě o třetí na Rádiu Česko.

Igor Maňour, Alžběta Havlová, Helena Berková, Ondřej Bouda, Veronika Sedláčková, mkp, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme