Německá vláda prý sleduje uživatele internetu pomocí virů

Německá vláda údajně využívá trojského koně, aby mohla sledovat aktivity uživatelů internetu. Tvrdí to alespoň známá skupina německých hackerů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internet | Foto: Fotobanka stock.xchng

Chaos Computer Club, tedy ona skupina hackerů, získal od anonymního dárce soubor, jehož prostřednictvím může německá policie sledovat uživatel internetu.

Program umožňuje odesílání soukromých dat, pročítání emailů, stahování fotografií a souborů, aniž by to uživatel postřehl. Spuštěním kódu může kdokoli operovat ve vašem počítači. Prostřednictvím webové kamery je navíc možné sledovat uživatele i jeho byt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová mluví o zjištění německých hackerů v Odpoledním Radiožunálu.mp3

Přitom autoři trojského koně neaplikovali žádná bezpečnostní opatření, takž ek získaným údajům se může dostat jakákoli třetí osoba. Příkazy do počítače navíc nesměřují přímo z řídícího serveru, ale přes třetí stát.

Na důkaz svého tvrzení hackeři vytvořili vlastní program, který převzal kontrolu nad napadeným počítačem.

Německý ministr vnitra se k případu zatím nevyjádřil. Jeho mluvčí odmítl, že by zpravodajská služba používala software, o kterém hackeři mluví.

Na druhou stranu německá vláda podobné praktiky oficiálně používá. Takzvnaý spolkový trojský kůň se používá na odposlouchávání internetových hovorů přenášených zašifrovanými sítěmi.

Nový trojský kůň jde ovšem daleko nad rámec povolených praktik. Příští týden by se případem měl zabývat spolkový sněm.

Klára Stejskalová, Tomáš Pancíř, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme