Nemocnice v Opavě posílá vzorky z laboratoří potrubní poštou

První potrubní pošta na světě zahájila provoz v polovině 19. století v Londýně. Poprvé bylo možné poslat menší zásilku díky stlačenému vzduchu. I teď po mnoha letech má tento způsob dopravy své místo v běžném životě. Stále více nemocnic si takto zjednodušuje práci. Ode dneška i v Opavě, kde s laboratorními vzorky už nemusí běhat sanitáři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S mikrofonem za potrubní poštou | Foto: Ivana Veselková

Na první pohled to vypadá jako plynový kotel v rodinném domku. Šíře potrubí, která z 'kotle' vede, ale svědčí o tom, že s plynem to asi nesouvisí.

Speciální kapsle široká 160 milimetrů se vzorky krve pacientů už je schovaná a čeká. Pak to trochu zahučí a náklad zmizí. Pod zemí se kapsle pohybuje rychlostí 6 metrů za sekundu a vypadne v laboratoři vzdálené asi 300 metrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek Martina Knitla o využití potrubní pošty ve Slezské nemocnici v Opavě

Potrbuní pošta byla na světě ještě před vynálezem telefonu, přesto jí zdaleka neodzvonilo. Právě naopak. Sanitář v nemocnici už díky ní nemusí mnohokrát denně běhat sem a tam se zkumavkami.

„Stojí to jak lidskou sílu, tak to stojí čas, zvláště je to nepříjemné v zimních měsících, a tato potrubní pošta nám tuto problematiku vyřeší,“ potvrzuje nové trendy ředitel opavské nemocnice Vladislav Václavec.

Slezská nemocnice je v Moravskoslezském kraji zatím první a jediná, kterou částečně protkalo zvláštní potrubí. Už stačí jen přijít do malé místnosti, zabalit náklad a poslat.

„Předtím to vypadalo tak, že na poličkách, které jsou tady v této místnosti, byl uložen materiál. Musel přijít sanitář, roztřídit a odnést na jednotlivé laboratoře v této nemocnici. Takže z toho důvodu si slibujeme od tohoto zařízení zefektivnění naší práce,“ popisuje zkušenosti s potrubní poštou náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Lenka Hanková.

Zárodek budoucího potrubního labyrintu v opavské nemocnici stál zhruba 800 tisíc korun. Časem budou kapsle putovat i do dalších pavilonů. Zatím funguje přenos hlavně směrem na chirurgickou část.

Martin Knitl, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme