Nemocnice v Opavě posílá vzorky z laboratoří potrubní poštou

První potrubní pošta na světě zahájila provoz v polovině 19. století v Londýně. Poprvé bylo možné poslat menší zásilku díky stlačenému vzduchu. I teď po mnoha letech má tento způsob dopravy své místo v běžném životě. Stále více nemocnic si takto zjednodušuje práci. Ode dneška i v Opavě, kde s laboratorními vzorky už nemusí běhat sanitáři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S mikrofonem za potrubní poštou

S mikrofonem za potrubní poštou | Foto: Ivana Veselková | Zdroj: Český rozhlas

Na první pohled to vypadá jako plynový kotel v rodinném domku. Šíře potrubí, která z 'kotle' vede, ale svědčí o tom, že s plynem to asi nesouvisí.

Speciální kapsle široká 160 milimetrů se vzorky krve pacientů už je schovaná a čeká. Pak to trochu zahučí a náklad zmizí. Pod zemí se kapsle pohybuje rychlostí 6 metrů za sekundu a vypadne v laboratoři vzdálené asi 300 metrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek Martina Knitla o využití potrubní pošty ve Slezské nemocnici v Opavě

Potrbuní pošta byla na světě ještě před vynálezem telefonu, přesto jí zdaleka neodzvonilo. Právě naopak. Sanitář v nemocnici už díky ní nemusí mnohokrát denně běhat sem a tam se zkumavkami.

„Stojí to jak lidskou sílu, tak to stojí čas, zvláště je to nepříjemné v zimních měsících, a tato potrubní pošta nám tuto problematiku vyřeší,“ potvrzuje nové trendy ředitel opavské nemocnice Vladislav Václavec.

Slezská nemocnice je v Moravskoslezském kraji zatím první a jediná, kterou částečně protkalo zvláštní potrubí. Už stačí jen přijít do malé místnosti, zabalit náklad a poslat.

„Předtím to vypadalo tak, že na poličkách, které jsou tady v této místnosti, byl uložen materiál. Musel přijít sanitář, roztřídit a odnést na jednotlivé laboratoře v této nemocnici. Takže z toho důvodu si slibujeme od tohoto zařízení zefektivnění naší práce,“ popisuje zkušenosti s potrubní poštou náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Lenka Hanková.

Zárodek budoucího potrubního labyrintu v opavské nemocnici stál zhruba 800 tisíc korun. Časem budou kapsle putovat i do dalších pavilonů. Zatím funguje přenos hlavně směrem na chirurgickou část.

Martin Knitl, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme