Norové testují nový způsob výroby elektrické energie

Zcela nový zdroj ekologické energie začnou jako první na světě využívat Norové. Norská společnost Statkraft spouští první osmotickou elektrárnu. Elektrárna využívá míšení slané mořské vody se sladkou říční vodou v ústí řeky, kdy se během procesu osmózy uvolňuje velké množství energie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norsko

Norsko

Norská firma chce celý proces zatím jen otestovat na zmenšenině osmotické elektrárny, kterou postavila u města Hurum na jihu Norska. V budoucnu by však osmotické elektrárny mohly teoreticky vyrobit až 1 600 Tera watt hodin. Podle některých odhadů by mohly pokrývat až 10 procent celkové evropské spotřeby energie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osmotických elektrárnách mluvil na Rádiu Česko Emil Dvorský z elektrotechnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

"Je to zdroj, který je zcela čistý a nepotřebuje žádné dodatečné energetické náklady. Na jedné straně přivedete vodu přirozeně z moře a na druhé straně je to přirozené proudění čisté vody z řek. Takže nepotřebujeme žádné další energetické zdroje, kromě místa, které pro elektrárnu potřebujeme," popisuje výhody této elektrárny Emil Dvorský z elektrotechnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

Nevýhodou osmotických elektráren je tzv. energetická hustota, tedy kolik můžete z jednoho metru čtverečního získat energie. Osmotická elektrárna proto potřebuje pro výrobu elektřiny velkou plochu.

"Myslím si, že osmotické elektrárny nějakou roli, sice ne moc význačnou, budou v budoucnosti lidstva hrát," dodává na závěr Dvorský.

Rádio Česko, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme