Notebook plný bahna, vypraná flashka. Firmy zachraňující data nestíhají

Firmy, které zachraňují lidem data z počítačů, v poslední době nestíhají. Víc notebooků a tabletů v českých domácnostech pro ně znamená i víc práce. Zákazníci chtějí po odbornících obnovu ztracených fotek nebo důležitého účetnictví a jsou za to ochotní zaplatit třeba i 12 tisíc korun. O materiál můžou přijít kvůli své chybě nebo i mechanickému poškození disků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Software - ilustrační foto

Software - ilustrační foto | Foto: Stock.xchng, Flavio Takemoto

„Přišel jsem s flashkou, potřebovali bychom obnovit data, protože byla mechanicky poškozená,“ vypráví zákazník Ivo, který kvůli tomu navštívil jeden ze specializovaných servisů v Praze, kde data obnovují.

Setkávají se tam s řadou příběhů. Nosič třeba rozkouše pes, paměťová karta s fotografiemi od moře je plná soli, nebo ji někdo omylem vypere v pračce na 60 stupňů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Experti na obnovu počítačových dat mají stále více práce, zjistila Veronika Hlaváčová

Počítačový odborník Štěpán Mikeš si dokonce vybavil i notebook plný bahna. Majiteli totiž ukradli auto, kterého se pak zloději zbavili v rybníce.

Obnova dat u softwarových případů přijde podle jeho slov od 500 do tří, čtyř tisíc korun. „Jiná věc u mechanicky poškozených disků, tam se to může pohybovat od 3 do 12 tisíc korun bez daně.“

Stovky zákazníků má měsíčně také Jakub Jelínek. Jsou mezi nimi i velké firmy, které třeba přijdou kvůli špatnému zálohování o účetnictví za 10 let.

O obnovu dat žádá i policie nebo soudy. Řeší případy, kdy pachatel zničí počítačové disky, které by jim mohly sloužit jako důkazy.

„Dobrým výsledkem je i dohledání fragmentů dat. To znamená, vyhledá se třeba řetězec telefonního čísla. Předložíme potom důkaz o tom, že na disku byla nějaká konkrétní data. Soudu to může stačit,“ říká Jelínek.

Jedinou radou počítačových odborníků jak nepřijít o data, je soubory zálohovat. Třeba i ty z mobilu, který řada lidí používá jako fotoaparát.

mkp, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme