Nová galerie v Českém rozhlase odkrývá historii rádia v Česku

V budově Českého rozhlasu na Vinohradské 12 se v pondělí otevřela zcela nová rozhlasová galerie. Připomíná více než 91letou historii rádia v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová galerie Českého rozhlasu | Foto: Khalil Baalbaki, Martin Tryscuk

„Vítejte, jsem rád, že jste zde, a teď nás čeká snad už jenom to přestřižení,“ přivítal návštěvníky v nové galerii generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan a přestřihl pásku.

Ostatně právě stříhání pásků je věc, která rozhlas provázela po desítky let. Jak ale připomíná autorka výstavy historické techniky Zuzana Foglarová, pásky nebyly v rozhlase od jeho počátků.

„Věci ze záznamu se v rozhlase odvysílaly až v roce 1927. Ta první léta, od roku 1923 do roku 1927, se všechno vysílalo živě. A potom to začalo, různé voskové destičky a úplně nejdelší byla éra klasických magnetofonových pásků,“ říká Foglarová.

A pásků je v rozhlase opravdu dlouhá řada. „Je to strašně zajímavé, stříhalo se fyzicky, pásek se opravdu nůžkami přestříhl. Návštěvníkům ukazujeme, jaký je to rozdíl střihat v počítači, kde si můžete každý střih několikrát zkusit, nebo střihnout a vědět, že se to nepovedlo, pak už se to nedá spravit,“ doplňuje Foglarová.

Nová galerie Českého rozhlasu | Foto: Khalil Baalbaki Martin Tryscuk

Techniku často zachránili zaměstnanci

Techniku, která je v galerii k vidění, zachránili často sami zaměstnanci. Když se přecházelo na novější vybavení, staré zařízení si schovali a teď ho mohli věnovat novému muzeu.

„Když jsem rozhlásila, že hledám jakoukoli vzpomínku na jakoukoli rozhlasovou éru, tak celá spousta lidí přišla s krabicí a říkali: ‚Jak byla ta velká rekonstrukce, tak já jsem zachránil světýlko, já jsem zachránil tohle, já si schoval tohle‘. A všichni mi to přinesli,“ dodává Foglarová.

Rozhlasovou galerii si můžou zájemci prohlédnout každý čtvrtek od 14 do 18 hodin.

Nad vitrínami se starými magnetofony si na své začátky v rozhlase a televizi zavzpomínala i moderátorka Martina Kociánová.

„Pamatuji se ještě i v televizi, jak jsme lepili pásy lepkami, když se stříhalo. A tady je to samozřejmě přesně totéž. Pamatuji si, když jsem jako asistent běhala s nagrou a chytala zvuky a pak jsem je míchala a dolaďovala. Takže trošku mě to usvědčuje z toho, že jsem vlastně pamětník,“ směje se Kociánová.

Rozhlasovou galerii si můžou zájemci prohlédnout každý čtvrtek od dvou do šesti hodin odpoledne. Otevřené bude také pro všechny návštěvníky exkurzí a dnů otevřených dveří a jeho prostory budou sloužit i pro veřejné poslechy rozhlasových her.

Nová galerie Českého rozhlasu | Foto: Khalil Baalbaki Martin Tryscuk

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme