Nová generace úsporných zářivek je prý bezpečnější

Zákaz prodeje klasických žárovek se letos rozšíří na zdroje o výkonu 60 wattů. Jsou vůbec nejrozšířenějším zdrojem světla v domácnostech, a tak spotřebitelům nezbyde, než se v prodejnách poohlédnout po jejich náhradě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žárovka

Žárovka | Foto: Tomáš Adamec

Evropská komise tvrdí, že díky úsporným zářivkám ušetří každý Evropan za elektřinu ročně mezi 25 až 50 eury. V celé Evropě má úspora představovat roční spotřebu Rumunska. Kromě výrazného snížení skleníkových plynů si od toho Unie slibuje, že ušetří pět až deset miliard eur za elektřinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové generaci úsporných zářivek mluvil s odborníkem na osvětlovací techniku Jaroslav Skalický

"U zářivky dochází ke žhavení vlákna, kde v podstatě 90 procent energie se přeměňuje na teplo a 10 procent na světlo. U kompaktní zářivky dochází k výboji ve rtuťových plynech a efektivita je tam podstatně vyšší. V porovnání s klasickou žárovkou je náklad na spotřebu energie asi o 80 procent nižší," vysvětluje odborník na osvětlovací techniku Miloš Dvořák.

Od celkových čísel ušetřené energie je ale nutné odečíst energii potřebnou pro výrobu a následnou likvidaci. Tyto úsporné lampy při rozbití představují také jisté zdravotní riziko tím, že obsahují 3 až 5 mg jedovaté rtuti. Hygienici v tomto případě radí vše pořádně uklidit a místnost vyvětrat průvanem. Ruce pak omýt vodou a mýdlem. Nové technologie ale umožňují výrobcům snížit riziko na minimum.

"Protože se došlo k závěru, že rtuť je nenahraditelná v tomto případě, tak se používá tzv. amalgámová technologie. To znamená, že kapalnou - tu tekutou - rtuť nahradili slitinou rtuti s dalším kovem," popsal výhody nové technologie Dvořák a dodal:

"Čili při rozbití té kompaktní zářivky nedochází k odparu té rtuti." Toxicita těchto zářivek je tedy minimální.

Úsporné kompaktní zářivky jsou mnohem dražší než klasické žárovky, mají však delší životnost. Amalgámové zářivky už by neměly být pro spotřebitele nedostupné, o jejich existenci ale ne všichni vědí.

Tento typ zářivek je označen logem s přeškrtnutou kapkou rtuti. Jejich cena by měla být stejná jako u klasických zářivek.

Všechny klasické žárovky s čirým sklem by měli podle rozhodnutí Evropské komise zmizet z trhu v roce 2012.

Jaroslav Skalický, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme