Nová mobilní aplikace nabídne přehled zdravotní péče a pojištění napříč Evropou

Při cestách po Evropě by mělo být napříště jednodušší zjistit, jakou zdravotní péči a za jakých okolností poskytují jednotlivé státy EU, Švýcarsko, Černá Hora, Makedonie, Srbsko a také Turecko. Příslušné informace nabídne nová mobilní aplikace Centra mezistátních úprav CMU na cesty. Její uživatelé se mimo jiné dozvědí, s jakou výší spoluúčasti mohou počítat a na koho se mají obrátit v případě nouze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Aplikace podle právníka Centra mezistátních úhrad Adama Andera nabídne vedle obecných informací, jako je fungování zdravotního pojištění a péče v Evropě či rozsah nároku na péči v konkrétních situacích, také konkrétní informace k jednotlivým státům.

Uživatelé z aplikace vyčtou, jak mohou uplatnit Evropský průkaz zdravotního pojištění, jakou vysokou budou platit spoluúčast nebo kde například najdou nejbližšího poskytovatele zdravotní péče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Centrum mezistátních úhrad vytvořilo mobilní aplikaci pro jednoduchou orientaci ve zdravotním pojištění v Evropě. Její funkce popsal právník centra Adam Ander

„Snažili jsme se, aby aplikace byla co nejpřehlednější. Zápasili jsme trochu s tím, aby tam bylo co nejvíce informací podaných co nejsrozumitelnější formou. Přivítáme ale jakékoli podněty na zlepšení,“ říká Ander.

Aplikace ale není první pomůckou svého druhu. Centrum mezistátních úhrad už více než 10 let vydávalo tištěného průvodce. Podle Andera ale o ně postupně opadl zájem, a tak se přešlo k mobilní aplikaci.

Vedle toho ještě existuje aplikace Evropské komise, přímo vytvořená k Evropskému průkazu zdravotního pojištění.

„Aplikace by měly posloužit nejen Čechům žijícím v zahraničí, ale i turistům, kterým aplikace nabízí mnoho užitečných informací, například výši spoluúčasti nebo přímo link na vyhledávač zdravotnických zařízení v zemi,“ dodává Ander.

Využití lékařské péče v cizině je poměrně vysoké. Jen v loňském roce registrovalo Centrum mezistátních úhrad 35 tisíc případů ošetření v zahraničí, u nezbytné péče za celkem 400 milionů korun.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme